İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü ve Orta Doğu'daki gerilim Dolar  TL ve faizi nasıl etkiler? Selçuk Geçer yorumladı İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü ve Orta Doğu'daki gerilim Dolar TL ve faizi nasıl etkiler? Selçuk Geçer yorumladı

Tecrübeli ve ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Eylül ve Ekim ayları için önemli açıklamalar yaptı.  Atilla Yeşilada, Türkiye’nin AB tarafından bir vize serbestliği alması durumunda, ülkemizin uçacağını söyledi. Yaşanan ekonomik sorunları tarafsız bir şekilde değerlendiren Atilla Yeşilada, “Piyasaların Efendisi: Eylül ve Ekim Ekonominin Kaderini Belirleyecek” isimli videosunu IntegralForex kanalında paylaştı.

AB VİZE SERBESTİSİ VERİRSE!

“ABD bize F16 programı için vize verecek mi? Bu konuda ABD’de senatoda konuşulan bir konu. Ben ABD’yle ilişkilerin iyiye gideceğini düşünüyorum” diyen Yeşilada, şöyle konuştu: “En büyük hikaye AB. AB vize serbestisi konusunda bir anlaşma yaparsa Türkiye uçar ve bunun olup olmayacağını, Ekim’de göreceğiz. Bu konuda AB bir rapor hazırlıyor ve Türkiye’den bazı beklentiler ve açılımlar var. İnsan hakları ve demokrasi konusunda adımlar atılması gibi başlıklar var. Bu konularda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnek olması lazım”.

EYLÜL’DE SICAK PARA GELMEZSE İŞLER DAHA KÖTÜ OLUR

Yeşilada, “Maalesef ekonomi koşullardaki bozulma, ekonomi programından daha hızlı gidiyor. Eylül’de sıcak para gelmezse ve Erdoğan programı hızlandırmada ikna edilemezse, ekonomi çok daha kötü duruma gelir. Merkez Bankası rezervinde çok kötü bir bozulma olur ve yeni yılda da herkese yüzde 45 ve 50 arasında bir zam gerekebilir. Bütün bu gelişmeleri çok yakından takip edeceğiz. Ne kadar sıcak para gelecek ve bunun ne kadar Merkez Bankası rezervine aksettirilecek? Türk Lirası, ihracat için biraz daha değer kaybeder ama Merkez Bankası rezervi farklı değilse, ya politika faizini yukarı çekçeksiniz ya da mevduat faizi artacak ve bunun da siyasi olarak kabul edilebilirliği yok” dedi.  

Editör: Ali ARASLI