Ekonomist Selçuk Geçer, gram altının önümüzdeki günlerde 2000 TL’yi geçeceğini ve 2500’ü zorlayacağını söyledi. Bugün bir yayın yayan Selçuk Geçer, doların kaç TL olacağına dair soruya yanıt verdi. Geçer “Bugün itibariyle doların 42 lira ve üstü olduğunu düşünüyorum. 42 liraya gelmesi lazım doların ve birikmiş enflasyonla doların geldiği yer orası. 26 ve 27 seviyesinde tutarsanız kuru, ülkemiz büyümez, ithalat patlar ve Merkez Bankası rezervleri boşalır ve daha yüksek maliyetle borçlanılır. Doların gerçek değerine gitmesi ve TL’nin de gerçek değerine gelmesiyle gerçek enflasyon görülecek ve dengeler ufak ufak oturacak” dedi.

1 veya 2 yıl içinde ekonomik sorunların çözümü mümkün!

Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne? Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne?

“Cevdet Yılmaz, dün bir açıklama yaptı ve reel ekonomiye geçişin olacağını söyledi” diyen Geçer, şöyle söyledi: “Orta Vadeli Programla reel ekonomiye geçiş olmazsa, para politikalarıyla bu iş yürümez. Para politikası denge için önemli ve Türkiye’de vatandaşın nefes alması ve gelir seviyemizin yükselmesi adına bunlar yapılmalı. Maaşa her gün zam yapılsa da geliriniz artmaz. Çünkü iş satın alma gücünde bitiyor ve bu ortam sağlanmazsa, maaşa yapılan zammın hiçbir kıymeti yok. Bunun da oturabilmesi adına, Türkiye’de yapısal reformlar gerekiyor. Bütün bunlar yapılırsa 1-2 yılda ekonomi oturur ve yabancı sermaye de gelir ve yerli sermaye de iş yapmaya başlar. Şirketler parasını faize yatıracağına, üretime yatırır ve dengeler oturur. Yeter ki işinizde ciddi olun ve kararlı olun.”

2024’te doları 50 TL olarak konuşacağız

Gram altının doların gerçek seviyesine gelmesiyle birlikte yükseleceğini kaydeden Geçer, “Türkiye’yi gerçek anlamda büyümesini istiyorsan doları serbest bırakacaksın. 40’ın üzerine giden dolarda, gram altın 2300 dolara giden ons fiyatıyla 2000’i aşar ve sonra da 2500 TL’yi zorlar.  Doğru ekonomiyle döviz 2024’te 50 lira ve üzerine ulaşmış olacak ve bu da bize gram altını 2500 lira olarak işaret ediyor. Dolar 50 lira olur mu? Olacak kardeşim ve burada önemli olan doğru politikalar ve vergi politikalarıdır. Hem bütçeyi kapat, hem onu yap, hem ekonomiyi düzelt. Bunlar pek olası değil. Vatandaşın sırtına yük bindirilmemeli ve enflasyon etkisi bu şekilde çözülür. Devletin yarattığı enflasyondan vazgeçilecek” dedi.

Editör: Ali ARASLI