Mesele Ekonomi’ye konuşan ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, otomotiv sektörünün geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Yeşilada, Mesele Ekonomi kanalından Semih Sakallı’ya konuşan Atilla Yeşilada, şu ifadeleri kullandı:

“Yüksek faiz, parayı sistemden talep eder. Parayı sisteme verecek olanlar şirketlerdir. İnsanları tasarrufa sevk edecek kadar yüksek faizimiz olmalı. TL’nin kalıcı olarak değerli olması için iş gücünün verimli olması lazım. Bizde iş gücü oranı yüksek, fakat yeterince teçhizatı olmadığı için üretemiyor. Mehmet Şimşek ve Fatih Karahan’ın planının önümüzdeki bahara kadar böyle devam etmesi bekleniyor. Sıkı para politikası ve tatlı karlar veren reformlarla para gelir.”

Doların Türk Lirasına karşı değerini bu şekilde yükseltemezsiniz!

“Merkez Bankası elindeki araçlarla doların değerini de koruyor. 20-25’e düşmesini engelliyor. İhracat ne gerektirse gerektirsin, doların Türk Lirasına karşı değerini yükseltemezsiniz” diyen Yeşilada, şöyle devam etti:

“Otomotiv sektöründe satışlar Nisan’da düştü ve Mayıs’ta da düştü. Konut en az 3 yıl düzelmez. Otomotivde de en az 1 yıl çok zor bir zaman geçireceğiz. Türkiye öyle bir NAS dönemi yaşadı ki vatandaş enflasyondan kaçmak için her yolu denedi. İkinci el araba işine girenlerle karşılaştık. Banka gel kredinin üzerinde para veriyorum dediğinde ben de gider araba alırım. Artık mevduat para etmeye başladı. Bu ay enflasyon 3,5 çıktı ve yazın TÜFE sıfıra inecek ve sen yine 4,5 faiz alacaksın ve kim gider otomobil alır. Stoğu bilmeden bu durumun ne zaman süreceğini bilemeyiz. Konutta da aynı durum söz konusu değil. Evi alırsın kiraya verirsin. Otomobilde yeni modeller gelse de onun da fiyatı artmaz. Daha yolun başındayız ve şu anda 10 yıllık ortalamanın baya üstündeyiz.

Uşak'ta tekstil sektörünün durumu konuşuldu Uşak'ta tekstil sektörünün durumu konuşuldu

Erdoğan, vergileri onaylarsa biz 24 Ocak kararlarını göreceğiz. TV bayileri de kapacak ve artık herkes her şeyi aldı. Türkiye’de ne kadar gereksiz tüketim varsa hepsi düşecek. Kendi kredi imkanlarını oluşturan firmalar var. Bunların da bittiğini görüyoruz. “

Editör: Ali ARASLI