Ekonomist Evren Devrim Zelyut, 18 Eylül 2023 Pazartesi gününün dolar/ TL ve borsada bir kırılma noktası olacağını ifade etti. Türkiye’nin ekonomik anlamda çok büyük bir kavşakta olduğunu belirterek, “Şimdi diyoruz ki; pazartesi dolar ve borsa için hayati bir gün olacak. Bir gün içinde oluşacak bir dalgadan bahsetmiyorum. Pazartesi piyasalar çok kuvvetli bir işaret alacak. Bu işaret okyanus ötesiden gelecek” dedi.

PAZARTESİ PİYASALAR ÇOK KUVVETLİ İŞARET ALACAK

Avrasya Yatırım’dan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar ve TL açısından gelinen ölümcül noktaya değindi. Zelyut, “Pazartesi günü, dolar ve borsa açısından ölümcül bir kavşağa varacağız ve önemli bir yol ayrımına geliyoruz. Bugünden sonra işler ya pozitif ya da negatif. Bu pazartesinin önemi çok büyük ve neden bir kavşaktır bunu izah edelim.  Bu kritik bir yol ayrımını köşe yazımda yazdım. Yatırımcıların ve bankada hazırlandığı bir rapor gibi olmuş.  Şimdi diyoruz ki; pazartesi dolar ve borsa için hayati bir gün olacak. Bir gün içinde oluşacak bir dalgadan bahsetmiyorum. Pazartesi piyasalar çok kuvvetli bir işaret alacak. Bu işaret okyanus ötesiden gelecek” dedi.

“Taze verilere bakacağız ve verilerin üstünde bu işaret nasıl gelirse ne olur, bunu belirlemeye çalışacağız” diyen Evren Devrim Zelyut, şöyle konuştu:

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

“Orijinal vadesine bakmaksınız vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisine göre hesaplanan dış borç stoğu, Temmuz’da 210 milyar dolara çıktı. Çok bariz ki artık kısa vadeli borcumuzun arttığını görüyoruz.

İkinci veri de şu; Merkez Bankası’nın analitik bilançosuna baktık ve dış borçlar yaklaşık 3 trilyon ve dış varlıklardan borçları çıkarınca 8,7 milyar dolar rezervde var. Swaplarda durum ne; 74 milyar dolar. 74’ten rezervi çıkarsak 66 dolar gibi bir rakam kalıyor. Burada bakın gerçekten Merkez Bankası’nın rezervinin duruşu açısından kuvvetli bir görünüm sergileyemediğini görüyoruz. Yaz bereketi dediğimiz tarım ve turizm gibi bir dönem geride kaldı. Sonbaharda gıda fiyatları ve kurun da yukarı çıkması beklenebilir.

Üçüncü durum; bütçe Temmuz’da fazla verdi ve Ağustos’ta da 53 milyar fazla verdi. Fakat hala çok büyük bir eksik rakam var. Deprem harcamalarıyla bu yukarıya doğru taşınacak. Bu açığı kapatmak için mazot gibi zamlara devam edilecek.”

DOLARIN ARTMASINI PETROL FİYATLARI TETİKLEYECEK

Zelyut, “Enflasyon seviyesi yukarıya taşınacak ve hepimizin hayat kalitesi daha da bozulacak. Türk Lirası’ndan kaçış sonbahardan sonra hızlanacak. Bütçe açığı çok fazla ve zamlar tam gaz devam edecek.  Dolar, yıl sonu 34 ila 35’in üstüne sarkabilir. Çünkü petrolün 100 dolara dayanması bunu tetikler. Sermaye temini çok büyük önem taşıyor. Pazartesi bunun karşılığı keş var mı yok mu anlaşılacak. Zurnanın zırt dediği yer pazartesi olacak. Mehmet Şimşek’in ABD’den getireceği haberler de önemli” dedi.

Editör: Ali ARASLI