Ünlü ve tecrübeli ekonomist Atilla Yeşilada, Borsa ve tahville ilgili FXTV’ye bir değerlendirme yaptı. Borsada yaşanan sorunlara değinen Yeşilada, siyaset ve ekonomi denklemine değindi.

Türkiye'nin büyük firması Banaz OSB'ye geliyor! 500 kişiye iş imkanı! Türkiye'nin büyük firması Banaz OSB'ye geliyor! 500 kişiye iş imkanı!

Asgari ücret ve dolar/TL kuru açısından da bir yorum yapan ekonomist Atilla Yeşilada, şu aktarımları yaptı:

“Sayın Erdoğan’ın ekonomiyle konuşmalarında, Mehmet Şimşek’in programına destek olan noktalar var. Asgari ücrete 1 kere zam yapılacak ve bu zam beklenin altında kalacak.

Cumhurbaşkanı, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşeceğini kabul etti. Cumhurbaşkanı’nın yerel seçim endişesi de yok. İYİ Parti ve CHP işbirliği yok ve AKP büyükşehirleri geri alabilir. Ben sayın Erdoğan’ın kafasından geçenleri okumaya çalışıyorum.

Yabancı yatırımcı için Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan’ı izliyor. Sıkı para politikası ve fiyatlar düşükken alalım düşüncesi var. Merkez Bankası rezervleri 140 milyar dolara çıkmış ve nereden baksanız, Merkez Bankası’nın dolar/TL kurunu idare edecek kadar cephanesi var. Yazın Türk Lirası’nın çok değer kaybetmesini beklemiyorum.”

YEŞİLADA'NIN TÜM TESPİTLERİ İÇİN YOUTUBE KANALINI ZİYARET EDİN

ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİ 17 BİN TL CİVARI

Asgari ücrette beklenti 17 bin Tl civarı olarak dikkat çekiyor. Fakat vatandaş genel manada asgari ücretin değil, alım gücünün yükselmesini istiyor. Asgari ücret zamları, son dönemlerde hiçbir işe yaramadığı gibi vatandaşın alım gücünü düşürdü. Ücretlerdeki artış, tüm ürün ve hizmetlere misli misli artışa yol açtı. Asgari ücret zamları, bir çok ürün, vergi ve gider kalemlerini belirlediği için enflasyonu körükleyen bir unsur olarak dikkat çekiyor. 

Editör: Ali ARASLI