Merkez Bankası'nın bugün topladığı Para Politikası Kurulu, politika faizini 500 baz puan artırdı ve faizler 30 seviyesine yükseldi. Faizlerin yükselmesiyle birlikte gözler dolarda düşüş olup olmayacağına çevrildi. En kritik konulardan biri de son dönemlerde yatırımcının yoğun bir şekilde yönlendirildiği ve şirketlerin de katıldığı borsa oldu. Borsa ve dolar cephesinde ne gibi değişimler olacağını yorumlayan Ekonomist Selçuk Geçer, kendi youtube kanalında yaptığı yayında, doların kademe kademe 28 ve 29'u göreceğini ve yılı da 35 TL'den kapatacağını ifade etti. 

dolar11111

DOLAR DÜŞMEZ, 35'LE KAPATIR

Merkez Bankası’nın politika faizini 500 baz puanlık artışını yorumlayan ekonomist Selçuk Geçer, söz konusu kararın, dolar ve altına etkisini değerlendirdi. Geçer, "Merkez Bankası’nın bu kararından sonra dolar adım adım 28’in üzerine kendini atacak ve sonrasında da 29 ve 30’u zorlayacak. Görünen o ki, biz bu yılı 35 seviyesinde tamamlayacağız" dedi.

dolar3

BORSA BİR SÜRE GERİ ÇEKİLİR FAKAT!

Kararın borsaya etkisini yorumlayan Geçer, şöyle söyledi: "Borsa bir miktar daha kendini geri çeker ve 10000’e doğru ilerleyen bir borsa göreceğiz. Zaman zaman faizlerin aşırı yükseltilmemesi durumunda yabancı sermayenin gelmeyeceği yönünde düşünceler var. Bu olumlu bir algı yaratmaz ve adam getirdiği doların enflasyon karşısındaki değerine bakıyor. Enflasyonun çok altında bir dolar ve döviz varsa, faizler çok yüksek dahi olsa oraya gitmez. Brezilya ve Arjantin önümüzde bir örnek."

dolar1-2

DOĞRU ADIMLAR ATILMALI!

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

Geçer, şu sözlerin altını çizdi: "Faiz oranları yüzde 100’ün üzerinde olsa bile insanlar oraya gitmiyor ve tek başına faiz artırımı sihirli formül değil. Doğru olan adım adım, sıralamaya uyarak adımların atılıyor olması, döviz ve enflasyonun doğru açıklanması. Rakamlara göre kademe kademe pozisyon alınması. Adımların itidalli atılması lazım. Merkez Bankası’nın politikası bu noktada gerçekçi."

Editör: Ali ARASLI