Türk Sineması'nda bir döneme damgasını vuran aktirist Hülya Koçyiğit, Uşak Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi'nin bu yıl ikinci kez düzenleyeceği Modafest Kapsamında Uşak'ta olacak.

Mustafa Ceceli, Hakan Mengüç ve tanınmış simaları kentteki kadınlarla buluşturmayı planlayan UKAMER, etkinlikler kapsamında Hülya Koçyiğit'le Uşaklı kadınları 10 Haziran 2023 Cumartesi, saat 14:00'da buluşturmayı planlıyor.

UKAMER'den yapılan açıklamada, Hülya Koçyiğit'in sevenleriyle buluşacağı ve programın onur konuğu olacağı belirtildi.

UKAMER Koordinatörü İlknur Ertuğrul, "Modafest bu yıl çok önemli ve anlamlı etkinliklere sahne olacak. Festivalimizin onur konuğu olan ünlü sinema sanatçımız Hülya Koçyiğit'i de onur konuğumuz olarak ağırlayacağız. Tüm Uşaklı vatandaşlarımızı ve özellikle kadınlarımızı programımıza bekliyoruz" dedi. 

351184288_794606438947873_8209909190601450125_n

HÜLYA KOÇYİĞİT KİMDİR?

Silivri Sayalar'daki kadınlara 90 bin fide desteği Silivri Sayalar'daki kadınlara 90 bin fide desteği

12 Aralık 1947 tarihinde Yenikapı'da annesi 16, babası ise 22 yaşında iken dünyaya gelmiştir. Daha sonra diğer iki kardeşi Feryal ve Nilüfer doğmuştur. Öğrenci olduğu sınıfta dans edip şarkı söyleyerek ilkokul öğretmeninin dikkatini çekti. Böylece müzik öğretmeni, annesine konuyu bildirdi. Birinci sınıftayken Hülya Koçyiğit, tüm sınıf arkadaşları ile birlikte sirke gittiğinde bir anda kendini sahnede bulmuş ve müzik eşliğinde dans etmeye başlamıştı. Bu anlar, çevresindekiler tarafından büyük ilgi görmüştü.

Ankara Devlet Konservatuvarı'nda okurken, iki kız kardeşi de İstanbul Şehir Tiyatrolarında rol alır. Kız kardeşi Nilüfer'i beğenen bir film yönetmeni, filmde oynaması için kardeşine teklif götürür. Koçyiğit'in annesi teklifi kabul eder ve Nilüfer, Hülya Koçyiğit'ten daha önce film projesinde yer alır.

Televizyonla ilk kez 1980'li yıllarda TRT 1'de Nezihe Araz ve Selim İleri'nin metinlerini hazırladığı Hanımlar Sizler İçin adlı bir kuşak programına katılmakla başlamıştır. Programda iki saat süreyle kadınlara yönelik eğitici bölümleri olan çeşitli skeçleri canlandırmıştır. Çeşitli kadın karakterleri canlandırdığı program yaklaşık bir yıl sürmüştür.

Selim Soydan ile 5 Temmuz 1968 tarihinde evlendi. Kızı Gülşah küçük yaşlarda birkaç sinema filminde rol almıştır. Koçyiğit bir süre şarkıcılık da yapmıştır. 

Editör: Ali ARASLI