Uşak’ta 31 Mart 2024 yerel seçimleri biteli 2 ay oldu. Seçimin en büyük mağlubu, 10 yıl boyunca belediyeyi yöneten AK Parti olarak görülüyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Uşak’ta da ciddi bir erime olduğu 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde görüldü.

AK PARTİ, ÖNCEKİ YEREL SEÇİMDE ALDIĞI OYU CHP’YE KAPTIRDI

Uşak’ta 31 Mart yerel seçimlerinde CHP, seçimin galibi oldu. 2019 yerel seçimlerinde yüzde yaklaşık 51 bin oyla yüzde 39’la seçimi kazanan AK Parti, 31 Mart 2024 seçiminde ise aynı aday Mehmet Çakın’la yaklaşık 32 bin 500 oy aldı. Oransal bazda yüzde 24’e düşen AK Parti’nin karşısında seçimi kazanan CHP, yaklaşık yüzde 41’le kazandı. AK Partili seçmenin büyük bölümü sandığa gitmezken, sandığa giden emekli ve geçim sıkıntısı çeken kesimler, CHP’ye oy verme eğilimi gösterdiler.

AK PARTİ’DE YÖNETİM DEĞİŞMESİ TALEP EDİLİYOR

Uşak CHP'de İl ve İl Gençlik Kolları Örgütleri, Hacer Kareket'i destekliyor Uşak CHP'de İl ve İl Gençlik Kolları Örgütleri, Hacer Kareket'i destekliyor

AK Parti, 2009’da da Uşak Belediyesini kaybetmiş ve o dönemdeki il ve ilçe başkanı görevinden istifa etmişti. Benzer durum, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için de gündeme geldi fakat her hangi bir değişim sinyali henüz gelmedi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda sakin bir politika izlediğine dair çeşitli kulis haberler de çıktı. Fakat AK Parti’nin Uşak’taki eski yöneticileri ve kendisini dışarıda hisseden üyeleri, burada bir değişim olmasını bekliyorlar. Görüştüğümüz partililer, bu mağlubiyetin faturasının şu andaki milletvekilleri ve il yöneticileri tarafından ödenmesini istiyor. Mayıs 2023 genel seçimlerinde hiç aday değilken aday yapılan 2 ismin şu anda milletvekili olması da, yerel seçim yenilgisi sonrasında ayrıca bir tepkiye dönüşmüş durumda. Uşak’ın dışında Banaz’da mevcut başkanın aday yapılmaması ve seçimi bağımsız kazanması da AK Parti’nin Uşak ve diğer ilçelerindeki tabanının tepkilerine neden oluyor.  

Editör: Ali ARASLI