Uşaklı zengin siyasetçinin arsası için bağışladığı milyonların perde arkası! Uşaklı zengin siyasetçinin arsası için bağışladığı milyonların perde arkası!
Önceki gün Cumhuriyet Gazetesi’nin AK Parti’deki değişim olacağına dair haberinin ardından, Türkiye Gazetesi’nde de bugün biraz daha ileri boyutta bir haber yayınlandı. AK Parti Hükümetine yakın olan Türkiye Gazetesi’nin haberinde de seçim kaybeden illerdeki parti teşkilatlarının değişeceğine yer verildi. Aynı haberde, bu şekilde değişime itiraz edenlerin de bulunduğu, fakat Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda kararlı olduğu yer aldı.
TAVANDA DA DEĞİŞİM OLACAK
AK Parti’de tabanda yapılacak olan değişimin partinin tepe yönetimine de uzanacağı belirtiliyor. Haberde yer alan, şu ifade dikkat çekiyor:
“Erdoğan’ın, ‘Seçmenden geçer not alamayan bizim takdirimize de mazhar olamaz’ şeklindeki açıklamasını hatırlatan AKP kurmayları, özellikle seçim kaybedilen illerde kapsamlı bir değişimin kapıda olduğunu kaydetti.”
Haberde, il ve ilçe başkanları yerine atacak isimler için de kapsamlı bir çalışma yapılacağı bildirildi.
UŞAK’TA BAŞARISIZ OLAN HİMMET YAŞAR DEĞİL, FAHRETTİN TUĞRUL OLDU
Öte yandan Uşak’ta da seçim yenilgisi yaşandı ve bu süreçte İl Başkanı Himmet Yaşar’ın da görevden el çektirilmesini isteyenler bulunuyor. AK Parti’nin Uşak tabanında da değişim isteyen belli bir grup yer alırken, 31 Mart 2024 seçim yenilgisinin sebepleri arasında seçime 1 yıl kala Milletvekili adayı yapılan ve seçilen Fahrettin Tuğrul gösteriliyor.
14 Mayıs 2023 seçiminde aday adayı olmadığı halde, dönemin İl Başkanı Fahrettin Tuğrul’un aday yapılması AK Parti’deki küskünler ordusuna yeni isimler eklemişti. Aynı listede mevcut Milletvekili İsmail Güneş’in birinci sıra ve kadın kolları başkanı Hilal Sabancı’nın da 3’üncü sıra olması, kopmaları hızlandırdı.
AK Parti’deki en büyük sorunlardan biri de Belediye Başkanlığı için aday adayının çıkmaması oldu. Mehmet Çakın’ın tepeden inme ikinci kez aday gösterilmesi de, oluşan ‘öğrenilmiş çaresizlik sendromunu’ daha ileri boyuta taşıdı. AK Parti’nin Uşak ve diğer illerdeki teşkilatlarına kulak tıkanması, 31 Mart 2024 sonuçlarına giden yolda etkili oldu.
Editör: Ali ARASLI