AK Parti’de yerel seçim startı verildi ve çalışmalar başlandı. AK Parti’de 7 Kasım’da yapılacak olan MKYK toplantısında bu konuda yetki verilecek. MYK’ya verilecek olan yetkinin ardından, Kasım ayının son haftasına adayların tanıtımı başlayacak.

Kasım sonundan itibaren belediye başkan adayları bölgelere göre ilan edilecek. AK Parti’nin bu seçimde İstanbul’daki adayı büyük bir ihtimalle Murat Kurum olacak.

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet’te bu konuda bir haber çıktı. Buna göre seçim beyannamesi ve aday tanıtım toplantısı 31 Ocak 2024’e kadar tamamlanacak.

AK Parti Teşkilatı Kasım ayında temayül yoklaması yapacak

AK Parti’nin teşkilatları Kasım ayında temayül yoklaması yapacak. Temayül yoklaması, göstermelik olsa da adet gereği yerine getirilecek.

Temayül yoklamalarında büyükşehir belediye başkanları için de isim önermeleri istenecek.

Uşak’ta son 2 seçimdir aday adaylığı formalite oldu

Eşme Belediye Başkanı Yılmaz Tozan, Uşak CHP'ye katılan yeni isimlere rozetlerini taktı Eşme Belediye Başkanı Yılmaz Tozan, Uşak CHP'ye katılan yeni isimlere rozetlerini taktı

Uşak’ta son 2 seçimdir aday adaylığı ve temayül formaliteye dönüştü. 2019 yerel seçimlerinde aday adayı olmayan İl Başkanı Mehmet Çakın aday gösterildi. Seçimleri kazanan Mehmet Çakın’ın tekrar aday olmasına yüzde 95 gözüyle bakılıyor. Uşak’ta bu nedenle aday adayı sayısının çok olmayacağı belirtiliyor. Aday adayı olacak bazı isimlerin Ankara’ya giderek nabız yoklayacağı da konuşuluyor. Bunun dışında aday adayı olan isimler, muhtemelen CV için bu yolu seçecekler.

Benzer tablo 14 Mayıs 2023 seçimlerinde de görüldü. Dönemin AK Parti İl Başkanı Fahrettin Tuğrul, tepeden aday gösterildi. Mevcut vekil İsmail Güneş’in de bire yazılması ayrıca tepki topladı. Uşak’ta AK Parti yurtdışı oylarla bir ikinci milletvekilini bu seçimde çıkardı.

Editör: Ali ARASLI