Genel seçimlerin bittiği gün, dağılma sinyalleri veren Millet İttifakı, yerel seçimlerde işbirliği yapmayacak gibi görünüyor.

İYİ Parti’nin ittifak kapısını kapatması ve kendi adaylarıyla yerel seçimlere girecek olması, onca ekonomik sıkıntı ve soruna rağmen AK Parti’nin yereldeki şansını da artırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerle ilgili geçtiğimiz günlerde MKYK üyeleriyle detaylı bir görüşme yaptı ve bir süre önce Uşak’ı ziyaret eden AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı da bir sunum yaparak, genel durum hakkında bilgiler verdi.

TANITIM LİNKİ:  UŞAK'TAN YEREL HABERLER İÇİN TIKLAYIN

AK PARTİLİ BELEDİYELERİN VAATLERİ GERÇEKLEŞTİRME ORANINA BAKILACAK

Bugün, Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi de “Erdoğan ile Bahçeli ittifakı mı konuştu” başlıklı yazısında, AK Partili belediye başkanları açısından sürece dair bazı notlar paylaştı. Selvi, AK Parti’nin yerel seçimle ilgili ön hazırlıklarının sürdüğünü ve belediye başkanlarının performanslarına bakılacağını kaydetti. Buna göre AK Partili Belediye Başkanlarının, Mart 2019 seçiminden önce vaat ettikleri projeleri gerçekleştirme oranlarına bakılacak ve toplum nezdindeki genel durumları da göz önüne alınacak.

ADAY ADAYLIĞI TAKVİMİ HEMEN HEMEN NETLEŞTİ

AK Parti’de yerel seçim için aday adaylığı takvimi de hemen hemen netleşmiş gibi görünüyor. Selvi, 7 Ekim’de yapılacak olan kongreden sonra sürecin hızlanacağını ve Kasım ayının ilk haftasından itibaren aday adaylığı başvurularının alınmaya başlayacağını bildirdi.

CHP'nin gururu Uşak İl Gençlik Kolları oldu CHP'nin gururu Uşak İl Gençlik Kolları oldu

UŞAK’TA  ADAY ADAYI VAR MI?

Uşak’ta AK Parti’den bu dönemde aday adaylarının tutumları, 7 Ekim’deki kongrede belli olacak yönetime göre şekil alacak gibi görünüyor. AK Parti’den Uşak Belediye Başkan aday adayı olmayı düşünen bazı isimler var. Mevcut Başkan Mehmet Çakın’ın şu gün itibariyle tekrar aday gösterilme ihtimali yüksek.  

Mehmet Çakın, şu ana kadar net bir ifadeyle tekrar göreve talip olduğunu duyurmadı. Bunun dışında aday adayı olmayı düşünen bazı isimler var.

TANITIM LİNKİ:  UŞAK'TAN YEREL HABERLER İÇİN TIKLAYIN

BASRİ YILDIRIM VE NURULLAH CAHAN'IN İSMİ KONUŞULUYOR

AK Parti’deki kulis bilgilerine göre partinin hemen hemen tüm kademelerinde görev alan ve 14 Mayıs seçimleri için yapılan temayül yoklamasından birinci sırada çıkan Basri Yıldırım’ın da aday adayı olmayı düşündüğü konuşuluyor.  Uşak Belediyesi’nin 2014 ve 2019 döneminde başkanlığı yapan Nurullah Cahan’ın da adı kulislerde adaylık için konuşuluyor.

MEHMET ALTAY VE MEHMET BAYAR ADAY OLABİLİR Mİ?

AK Parti’de aday adayı olabilecek potansiyelde 2 isim daha bulunuyor. Eski Vekil Mehmet Altay’ın ismi de aday adayı olabilecekler arasında geçiyor. AK Parti’de belediye başkan adayı olma ihtimali olan bir diğer isim de Merkez İlçe Başkanı Mehmet Bayar. İnşaat Mühendisi olan Mehmet Bayar’ın bu konuda henüz her hangi bir açıklaması yok, fakat adı siyasetin konuşulduğu ortamlarda sık sık zikrediliyor.

GENÇ İNŞAAT MÜHENDİSİ ALTAN TUFAN VE TALİP GÜMÜŞ!

AK Parti’de aday adayı olması beklenen genç isimler de bulunuyor. 14 Mayıs seçimlerinde milletvekilliği adaylığını açıklayan ve partiye karşı her hangi bir küskünlük ortaya koymadan, rutin faaliyetlerde bulunan inşaat mühendisi Altan Tufan da bu isimlerden biri.

Sürpriz yapacak isimler arasında, AK Parti'nin kuruluşundan beri sürecin içinde yer alan ve bir çok teşkilatta görev almış işadamı Talip Gümüş bulunuyor. Talip Gümüş'ün bugüne kadar aday adayı olduğu hiçbir makam yok. Fakat bu sefer aday adayı olması sürpriz olarak değerlendiriliyor. 

Önümüzdeki günlerde sürecin daha net bir şekilde belli olması bekleniyor.

KULİS HABER: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI