UŞAK'TA BUGÜN EBEDİYETE İNTİKAL EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Uşak Belediyesi’nin Çarşı Uşak olarak adlandırdığı projenin uygulanacağı noktalardan biri olan Ayakkabıcılar Çarşısı’ndaki devasa sarmaşık, söz konusu alanı doğal bir kapalı çarşı haline getiriyor. Dışarıdan bakıldığında kötü görüntüsüyle dikkat çeken Ayakkabıcılar Çarşısı, çarşı içine girildiğinde sokakları saran dev sarmaşıkla serinliğin ve gölgenin hakim olduğu bir alana dönüşüyor.

ayakkabıcılar5

Sokak boyunca yer alan devasa sarmaşık, burada işi olan ve dinlenmek isteyenler için özellikle yaz sıcağında önemli yararlar sağlıyor. Burada her bütçenin rahatlıkla yararlanacağı çay ocakları da bulunuyor. Çarşı Uşak kapsamında bu alanın yıkılacak olması ise, bazı vatandaşların şu anda tepkisine neden oluyor. Fakat tepki gösterenler kadar, projenin olmasını ve bölgenin yenilenmesini isteyenler de bulunuyor.

ayakkabıcılar4

YIKIM KAPSAMINDA OLMAYAN ADADAKİ ESNAF DA GİDEBİLİR

Ayakkabıcılar Çarşısı’nın Nuri Şeker Caddesinin hemen arka bölümüne gelen kısmında yıkım kararı uygulanmayacak. Proje kapsamında olmayan adadaki esnaf ise, dükkanları yıkılmayacağı için şanslı olduğunu düşünmüyor. Buradaki esnaf, karşısındaki işyerlerinin yıkılması üzerine müşterilerini kabul edeceği sağlıklı bir alan bulunmayacağı kaygısını taşıyor.

ayakkabıcılar3

Burada kıyafet satışı yapan bir esnaf, “Karşımdaki dükkanlar yıkılacak ve burası eski cazibesini kaybedecek. Zaten burayı ayakta tutan köylü kesim ve onlar da olmazsa biz burada ekmek yiyemeyiz. Muhtemelen ben ve çevremdeki işletmelerin çoğu kendine bir yer ararlar. Kalırsa ancak ve ancak gıda işi yapanlar belki kalabilir” ifadesini kullandı. Aynı esnaf, benzer uygulamanın daha önce Salihli’de hayata geçirildiğini ve çok sayıda esnafın da battığını öne sürdü.

ayakkabıcılar1

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI ESNAFIN TALEPLERİ ARASINDA

Ayakkabıcılar Çarşısı’nın kentte uzun yıllar faal olan bir ticaret alanı olduğunu belirten bölge esnafının büyük bölümü, burada sokak sağlıklaştırması yoğun bir şekilde talep ediliyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde benzer uygulamaların olduğu ve Bolu’da daha önce yapılan sokak sağlıklaştırması ve cephe yenilemesinin Uşak Ayakkabıcılar Çarşısına da uyarlanabileceği kaydediliyor. ALİ ARASLI

Yangından zarar gören Sivaslı Cinoğlu ve Hanoğlu köyü sakinlerini ziyaret ettiler Yangından zarar gören Sivaslı Cinoğlu ve Hanoğlu köyü sakinlerini ziyaret ettiler

ayakkabıcılar2

Editör: Ali ARASLI