Vatandaşa ‘artık ziyaretleri’ kesin mesajı veren Özkan Yalım, dev zincir marketin temsilcilerini ağırladı Vatandaşa ‘artık ziyaretleri’ kesin mesajı veren Özkan Yalım, dev zincir marketin temsilcilerini ağırladı

Murat Dağı’na altın madeni projesiyle ilgili önceki gün önemli bir görüşme yapıldı. Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki’ye madenin açılması durumunda Uşak’ın susuz kalacağı iletildi. Uşak Belediye Başkanı Çakın, kentin nasıl engellendiğini anlattı. 

AK Parti Uşak İl Teşkilatı, Murat Dağı’na kurulması planlanan altın madenine karşı olduğunu duyurdu. AK Parti Uşak İl Binasında, Milletvekilleri İsmail Güneş ve Fahrettin Tuğrul, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, İl Başkanı Himmet Yaşar ve Merkez İlçe Başkanı Mehmet Bayar’ın katılımıyla bir basın toplantısı yapıldı.

akparti1

Burada açıklama yapan AK Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar, “Uşak’a kalan tüm miraslara sahip çıkacağız ve bizden de gelecek nesillere miras kalacaktır. Bunun için her gün bu tip durumlara karşı önlemlerimizi alıyoruz. Murat Dağı’ndaki altın madeni çalışmasının ilimiz için ortaya koyacağı olumsuzlukları biliyoruz. Altın madeni için yoğun ve yüksek miktarda su gerekiyor ve bu durum da ilimize zarar verecektir. Murat Dağı için her türlü olumsuzluğu takip ediyoruz. Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bu konuda gerekli bilgileri verdik ve görüşmemizi yaptık. Murat Dağı bizimdir ve bizim kalacaktır. İlimizin çok kıymetli bir değeridir ve bu asla değişmeyecektir” dedi.

ak parti2-1

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI ÇAKIN: UŞAK BELEDİYESİ’NDEN GÖRÜŞ ALINMASINI ENGELLEMEK İSTEDİLER

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın da, kentin su kaynaklarını koruyacaklarını söyledi. 31 Ağustos 2023 Perşembe günü; Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Milletvekili İsmail Güneş ve İl Başkanı Himmet Yaşar’la birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret ettiklerini ve konuyu burada da gündeme getirdiklerini belirten Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, projenin hayata geçmesi durumunda ortaya çıkacak zararı anlattıklarını kaydetti.

Başkan Çakın, “Atın madeni projesi, Uşak Belediyesi’nden görüş alınmasını engellemek için bunu Kütahya ile sınırladı. Zaten öyle bir durum olsaydı, bizler olumlu görüş verilmesine fırsat vermeyecektir. Bu süreçte sivil toplum ve Uşak Belediyesi’nin yaptığı itirazlarla durmuş oldu. Tekrar ÇED başvurusundan haberdar olduk ve Uşak sınırları olmasa dahi, bu çalışmanın Uşak’ın su kaynakları olmak üzere, ekolojik yaşamını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle, askı süresindeki başvuruya itiraz yazımızı verdik” dedi.

mehmet özhaseki çevre bakanı murat dağı

“Sayın Valimiz, Milletvekilimiz ve İl Başkanımızla birlikte ilimizdeki yatırımları görüşmek üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanımızla bir araya geldik” diyen Başkan Çakın, şöyle konuştu: “Bu görüşmede bu konudaki hassasiyetimizi ve özellikle de su kaynaklarımızın korunması için bu faaliyetlere izin verilmemesi için hassasiyetimizi anlattık. Sayın Bakanımız bu çalışmaya izin verilmemesi için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade ettiler. Bizler bakanımız tarafından bu hassasiyetin gösterileceğine inanıyoruz. Uşak’ın tek su kaynağı var o da Murat Dağı. Çokrağan ve Küçükler Barajı’ndaki suyun temiz bir şekilde ulaşması için buranın korunması gerektiği aşikar”.

Öte yandan AK Parti Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ve Fahrettin Tuğrul da, altın madeni projesine karşı olduklarını belirten ifadeler kullandılar. 

Editör: Ali ARASLI