Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti! Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti!
Sosyal tesislerde, çay ve yemek fiyatlarına yüzde 100’e varan oranlarda zam yapan Uşak Belediyesi yönetimi, piyasada 10 lira olan simidi 15 TL’den satmaya başladı. Uşak Belediyesi yönetimi, kentte çoğu yerde 10 liradan satılan simidi Tiritoğlu Parkı’nda bulunan sosyal tesislerde 15 liradan satıyor. Aradaki 5 TL’lik fark dikkat çekerken, simidin alış fiyatı da baz alındığında yüzde 100 dolaylarında bir kar marjı elde ediliyor. Uşak Belediye Başkanı seçilen CHP’li Özkan Yalım, gelir gelmez ilk olarak Çayzade olarak bilinen sosyal tesislerdeki fiyatları artırdı. Önceki belediye yönetimi Tiritoğlu Parkı’ndaki Sosyal Tesislerde simit ve pohaça satmıyordu. Bu dönemde listeye simit ve pohaça ile su böreği eklendi. Simit ve pohaçanın adedi 15 TL’den satılırken, su böreği de 40 liradan arz edilmeye başlandı.
Simit111
ORALET NEDEN 2 TL DAHA PAHALI?
Uşak Belediyesi’nin Tiritoğlu Parkı’ndaki sosyal tesislerinde tuhaf bir fiyat uygulaması bulunuyor. Kentteki bütün çay ocakları ve kıraathanelerde, çay fiyatıyla; toz konsantreden elde edilen oralet, kekik ve muz gibi sıcak içeceklerin fiyatlarını aynı tutuyor. Fakat Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerinde 10 TL’den çay satışı yapılırken, oraletin fiyatı ise 12 TL olarak listeye geçilmiş durumda. Aradaki 2 TL’lik fark ister istemez dikkat çekiyor.
BELEDİYELER KAR AMACI GÜTMEZ!
Öte yandan Uşak Belediyesi’nin halka yönelik bu tür tesislerde kar amacı gütmesi dikkat çekiyor. Normalde belediyelerin fiyat dengesi oluşturma ve mali olarak dezavantajlı gruplara hizmet vermek için ürünleri daha uygun fiyata satması bekleniyor. Uşak Belediyesi yönetiminin yüksek fiyattan vatandaşa ürün satışı yapması, bazı kesimlerin tepkisini toplarken, Uşak Belediyesi yönetimine yakın kesimlerce ise normal olarak görülebiliyor. Vatandaşın bir bölümü belediye başkanı ve ekibine şirin görünmek için yüksek fiyatları savunuyor.
Editör: Ali ARASLI