Uşak Ürünköy köyü kavşağında yine trafik kazası! 5 yaralı! Uşak Ürünköy köyü kavşağında yine trafik kazası! 5 yaralı!
Uşak Belediyesi, 3 Ağustos 2020 günü yapılan Uşak Belediye Meclisi’nde, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki, Hasibe Mazhar Sağlık Ocağı’nın 10 yıllığına bedelsiz olarak İl Sağlık Müdürlüğüne tahsisi gerçekleşti. O dönemde kamu yararı olduğu için binanın tahsis edildiği ifade edilmiş ve 10 yıllık süre de 2 Ağustos 2020’de sona erdi. Fakat araya giren pandemi dönemi ve benzeri sebeplerle konu tekrar görüşülmek üzere gündeme alınmadı.
Söz konusu durum, dünkü yapılan Uşak Belediye Meclisi’nde konuşuldu. Sağlık Ocağı’nda bulunan doktorlara aradaki dönemde alınmayan kira bedellerinin çıkarılıp çıkarılmayacağı da ilgili kamisyna havale edildi. Dün Uşak Belediye Başkan Vekili Reyhan Aydın’ın başkanlık yaptığı belediye meclisinde, konu gündeme alındı. İlgili maddede; 3 Ağustos 2010’da alınan tahsis kararının ardından 5 Ocak 2017 günü de konuyla ilgili alınan ikinci kararın da tereddüt doğurduğu ortaya kondu. Söz konusu kararın Uşak Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu’na sevk edileceği ve buradaki karar doğrultusunda aile hekimlerine ilave kira çıkarılıp çıkarılmayacağı gündeme alındı. Uşak Hasibe Mazhar Gürbüz Aile Sağlığı Merkezi’ndeki doktorlara 4 yıllık kira bedelinin çıkarılıp çıkarılmayacağı, çıkarılsa da ne kadar olacağı da ilerleyen süreçte netleşecek.
Aile hekimleri giderlerini kendileri karşılıyor
Normalde kamuda görev yapan doktorlarla aynı faaliyeti gösteren aile hekimlerinin memur mu yoksa esnaf mı olduğuna dair bir tartışma uzunca bir süredir devam ediyor. Bu konudan bağımsız olarak aile hekimleri, aile sağlığı merkezlerinin giderlerini kendileri karşıladıkları için sık sık sitemlerde bulunuyor. Genel anlamda, aile hekimleri kira, elektrik, su, doğalgaz, telefon ve kırtasiye gibi giderleri kendileri karşılıyor. Bunun dışında ASM’deki eşya, büro malzemesi, aşı dolapları ve ihtiyaç duyulan bir çok alet ve edevatı doktorlar kendi imkanlarıyla temin ediyorlar. Bu duruma Uşak ve diğer illerdeki Tabip Odaları sık sık tepki gösteriyor.
Editör: Ali ARASLI