Mehmet Çakın ve ekibi güven oyu aldı! Mehmet Çakın ve ekibi güven oyu aldı!
Uşak’ta yönetim AK Parti’den CHP’ye geçince, belediyede çalışan memurların büyük bir bölümü, sol sendikaya geçti. Uşak’ta 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonuçlandı. Seçim sonuçlarına göre 20 belediye meclis üyesiyle CHP’li Özkan Yalım, yeni dönemin başkanı seçildi. Özkan Yalım’ın seçilmesiyle birlikte AK Partili Mehmet Çakın’ın da görev süresi fiilen doldu. Önümüzdeki günlerde devir teslim töreni yapılarak, belediyenin yönetimi tamamen Özkan Yalım ve ekibine geçecek. 

MEMURLAR ŞİMDİDEN SENDİKA DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADI

Uşak’ta belediye yönetiminin değişmesi üzerine, bazı memurların sol sendikaya geçtiği öğrenildi. Son 10 yıldır, Uşak Belediyesi memurlarının tamamına yakını, AK Parti’ye yakın Bem-Bir Sen üyesiydi. Fakat 31 Mart itibariyle Uşak’ta yönetim CHP’ye geçince, sendika üyesi olan yaklaşık 250 üyenin 80’nin 2 günde istifa ederek,  Tüm Yerel Sen'e geçtiği öğrenildi. Memurların işi garanti olmasına rağmen neden sendika değiştirdiğine dair ulaştığımız bir kaynak, bunun sosyal denge tazminatıyla ilgili olduğunu ifade etti. Aynı kaynak, şu andaki sendikanın aylık 8 bin TL gibi bir sosyal denge tazminatı üzerine anlaşma yaptığı ve yeni gelen başkanın bunu sürdürüp sürdürmeyeceğine dair öngörülemez bir durum olduğunu belirtti. Uşak Belediyesi’nin CHP’li Özkan Yalım ve ekibine geçmesiyle birlikte, belediye çalışanlarında ciddi bir endişenin hakim olduğu da ifade edildi. Her ne kadar Yalım göreve gelmeden önce, çalışanlara dokunmayacağını ifade etse de, önceki dönemlerde AK Parti yönetimine yakın hareket eden personelde ciddi bir kaygı var.

YALIM: BANKAMATİKÇİLER BİZ GELMEDEN ÇIKIŞLARINI ALSINLAR

Yalım, daha önce yaptığı açıklamalarda sadece bankamatik personelini çıkaracağını belirtmişti. Yalım, 12 Ocak 2024 günü, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:
“Göreve geldiğimizde beledimizde işini yapan ve emek veren kimseye tek lafımız olmaz. AK Partili, İYİ Partili, MHP’li veya CHP’li ayrımı yapmam. Personelin bir siyasi görüşü olabilir ve bunlara da saygı duyarım. Kesinlikle kimsenin işiyle ve ekmeğiyle oynamam. Bunun sözünü burada veriyorum. Fakat bankamatik memurları veya çalışanları varsa, bunları da tespit eder ve en kısa sürede işten çıkarırız. Onlar kendini biliyordur ve biz geldiğimizde böyle devam edeceklerse, biz başlamadan çıkışlarını alsınlar. Belediyenin kaynaklarını büyütürüz, yeni iş alanları açarız ve kimsenin işiyle ve geçimiyle uğraşmayız”.
Editör: Ali ARASLI