Geçtiğimiz günlerde Uşak Belediyesi’nin binaya asılan borçlarıyla ilgili bazı bilgilere ulaştık. Uşak Belediyesi’nden bir kaynak, belediye borçları açıklanırken, kurumun alacaklarının borçlardan düşülmediğini aktardı. Buna göre Uşak Belediyesi’nin borçları açıklanırken, şirketlerin alacaklarının hesaptan düşüldüğü fakat belediyenin emlak, su, imar harçları, kestiği ve ödenmeyen cezalar gibi bedellerin alacak olarak düşülmediği belirtildi.

TOKİ'nin Uşak'ta yaptırdığı dev inşaat projesinde göçük meydana geldi TOKİ'nin Uşak'ta yaptırdığı dev inşaat projesinde göçük meydana geldi

UŞAK BELEDİYE MADEN VE YATIRIM İŞLETMELERİ İLE PERSONEL ŞİRKETİNİN ALACAKLARI DÜŞÜLDÜ

Uşak Belediyesi’nin bünyesinde bulunan 4 şirketin alacak ve borçları tabloya normal olarak yansıtıldı. Buna göre bir pankart hazırlandı ve bize ulaşan rakamlarla buradaki tutarların uyuştuğu gözlendi. Fakat Uşak Belediyesi’nin kurumsal olarak alacakları ise panoya yansıtılmadı. Uşak Belediyesi’nin 994 milyon 4 bin 712 TL borcunun bulunduğu aktarılırken, kurumun alacaklarına dair ‘0’ rakamı hanede yer aldı.

Uşak Belediyesi Maden ve Yatırım İşletmeleri şirketinin ise toplam borcu 5 milyon 196 bin 560 TL şeklinde hesaplanırken, alacağı olan 11 milyon 979 bin 631 TL hesaptan düşüldü ve 6 milyon 783 bin 071 TL alacağıyla pankartta gösterildi. Hatta alacak olan rakamın karşısına alacak yerine küçük bir eksi işareti de eklendi. Vatandaş da şirketin borçlu olduğu algısı da bu şekilde oluşturuldu.

Borççç

BELEDİYE BORCUNUN BÜYÜK BÖLÜMÜ KIDEM TAZMİNATINDAN OLUŞUYOR

Öte yandan Uşak Belediyesi’nin borçları açıklanırken, personelin kıdem tazminatı da borçlar hanesine yazıldı. Uşak Belediye Personel LTD. ŞTİ.’nin 536 milyon 552 bin 280 TL borcunun bulunduğu ve buna karşılık 427 milyon TL de alacağının hesaplandığı görüldü. Personel şirketinin bu tabloya göre 109 milyon 552 bin 280 TL borçlu olarak yazılan pankartta yer alması dikkat çekiyor. Çünkü personel şirketine olan borç personel maaşı ve kıdem tazminatları olarak ifade ediliyor. Uşak Belediyesi yönetiminin kendi personeline olan kıdem tazminatı borcunu da bugün ödemesi gereken borçlar listesine ilave etmesi gözlerden kaçmıyor. Personel şirketinin bir diğer borç kalemi de ödenmeyen sigorta prim tutarları.

Uşak Belediyesi yönetimi, bir süre önce devrolan Uşak Spor şirketinin de 43 bin TL borcunu tabloya ekleyerek, toplam 1 milyar 276 milyon 816 bin 921 TL borç çıkardı. Fakat belediyenin alacaklarını sıfır seviyesinde tuttukları ve personel kıdem tazminatları ve maaşları da listeye ekledikleri için belediyenin borcu milyar seviyesini aşmış oldu.   ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI