Uşak, Ağrı, Susurluk, Ilgın, Malatya ve Burdur gibi şeker fabrikalarına daimi işçi alınıyor. Buna göre yapılacak alımla ilgili detaylar belli oldu.

Türkiye Şeker Fabrikalarına 115 sürekli işçi alımı yapılacak. İşçi alacak fabrikalar arasında Uşak’ta bulunuyor. Buna göre Uşak’ta alınacak olan işçi 2 oldu. Türkiye’nin bütün şeker fabrikalarına hemen hemen ihtiyaca göre sürekli işçi alımı yapılıyor. Şeker Fabrikaları alacağı personeli 2 kısımda inceleyecek. Türkiye Şeker Fabrikalarında ve makine fabrikalarında çalışacak toplam 115 işçi alımı olacak. Alınca personelin 83’ü Şeker Fabrikalarında ve diğerleri de makine fabrikalarında çalışacak.

uşak şeker (1)
Uşak’a alınacak 2 personel ne iş yapacak?
Şeker Fabrikası’nın yayınladığı ilana göre Uşak’a alınacak olan personel teknik elemanlar olacak. Makine bakım ve onarımla endüstriyel bakım ve otomasyon işlerini bilecek. Alınacak personel; MYO, Endüstri Meslek Lisesi veya düz lise mezunu olacak. Fakat her 2 personel de teknik bakım ve otomasyon işlerinden anlayanlar arasından seçilecek. Bakım ve onarım ustalık belgesi olan personel, Uşak Şeker Fabrikasına daimi işçi olarak alınacak. Şu anda en düşük işçi 21 bin TL’nin üzerinde maaş alıyor. İşe girecekler, yaklaşık olarak bu ücreti alacaklar ve önümüzdeki yıl bu rakam katlanacak. Personel alımı için başvuru İŞKUR’a yapılacak. Detaylar buradaki ilanda yer alacak.
Türkiye Şeker Fabrikalarında daimi işçi olmanın şartları:
*Askerlik ile ilişiği olmamak (yapmış olmak, tecilli veya muaf olmak).
*Atanacağı pozisyona ilişkin Mezuniyetini Gösterir Öğrenim Belgesi
*Tehlikeli/ Çok Tehlikeli İşlerde çalışmaya sağlık olarak elverişli olmak.
Türkiye Şeker Fabrikaları’nda hangi fabrikaya kaç işçi alınıyor?
Uşak, Burdur, Ağrı, Ankara, Susurluk, Eskişehir ve bir çok fabrikaya daimi işçi alınacak. Daimi işçilerin kontenjanları da belli oldu. En fazla daimi devlet işçisi alacak fabrika Susurluk Şeker Fabrikası oldu. Bunun yanı sıra Ağrı, Yozgat, Malatya ve Kars Şeker fabrikaları da daha çok personel alıyor. Burdur ve Uşak ise en az eleman alan fabrikalar arasında. Ankara’ya ise sadece 1 devlet işçisi kadrosu verildi.
şeker fabr
Buna göre Türkiye Şeker Fabrikalarında alınacak işçi sayıları toplamda şöyle:
Başvurular İŞ-KUR üzerinde yapılacak
Şeker Fabrikalarında işe girip kadrolu işçi olmak için başvurular İş-Kur üzerinden yapılıyor. Başvuru için detaylar 6 Kasım 2023 tarihinden itibaren İş-Kur sitesinde yayınlanacak.