Banaz Hamam Boğazı'na giriş ücretlerine bir zam daha geldi! Banaz Hamam Boğazı'na giriş ücretlerine bir zam daha geldi!
Son dönemlerde gerilemenin yaşandığı tekstil sektöründe işlerde toparlanma sinyali oluştu. Uşak ve diğer tekstil illerindeki imalat PMI rakamı düşüş eğiliminden çıktı. 
Aralık PMI rakamlarına göre, son dönemlerde büyük düşüş gösteren tekstil sektöründe toparlanma sinyallere görüldü. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan ve ‘Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin Aralık dönemi açılandı. Buna göre imalat sanayindeki genel düşüş devam etti. Kasım 2023’te 47,2 olan manşet PMI, Aralık 2023’te 0,2 puan yükselişle 47,4’e ulaştı. Fakat buna rağmen 6’ıncı ayda da eşit değer olan 50’nin altında kaldı. Önceki imalat PMI rakamlarında durumu kötü olan tekstil sektöründeki düşüş ise bu dönemde hız kesti. 


İstanbul, Uşak, Bursa, İzmir, Aydın, Gaziantep gibi illerdeki kötü gidiş hız kesti


Tekstil sektörünün yaygın olduğu illerde durum pek içi açıcı değildi. Fakat son gelen rakam, işlerin biraz daha düzelme eğiliminde olduğunu gösterdi. İSO tekstil imalatı PMI rakamı 47,2 olarak ölçümlendi. Tekstil kenti Uşak’ta son dönemlerde üretim istenen düzeyde değil. Bunun nedenlerinin başında kentin ihracat yaptığı Avrupa gibi pazarlardaki durağanlık geliyor. Bu noktada Aralık imalat PMI rakamlarında tekstil üretimi için daha iç açıcı oldu. İSO’nun raporuna göre yeni siparişler ve istihdamdaki yavaşlama da bir önceki aya göre hız kesti. İmalatçılar nihai ürün fiyatlarını üst üste ikinci ay artırdı. Fakat söz konusu artış ılımlı düzeyde kalarak takip edilen on sektör içerisindeki en düşük oranda ölçüldü. 
Öte yandan Aralık ayı verileri, giyim ve deri ürünleri sektöründe üretimin devam ettiğini gösterdi. Hareketlilik Kasım ayındaki kadar olmasa da sert şekilde yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi. İş yükünün hafiflemesi firmaların istihdam hacmini azaltmasına yol açtı. Söz konusu azalış anket kapsamında takip edilen sektörler içerisindeki en belirgin düzeyde gerçekleşti. Girdi maliyetleri keskin bir şekilde artmaya devam etti. 
UŞAK PORT HABER//
Editör: Ali ARASLI