Uşak CHP’de ön seçim olmasına dair bir talep ortaya çıktı. CHP’nin Uşak’taki 2 adayı böyle bir talepte bulundu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in daha önce kendi verdiği şeref sözünü revize etmesi bu noktada dikkat çekiyor. Özel’in tüm illerde ön seçime gideceğine dair açıklamasına rağmen, ağız değiştirmesi, Uşak’ta da ön seçim olmayacağı şeklinde yorumlandı.

ÖZKAN YALIM, ÖZEL’E YAKIN OLDUĞU İÇİN ÖN SEÇİM OLMAYACAK KAYGISI

Uşak CHP’de Özkan Yalım’ın Genel Başkan Özgür Özel’e yakın olması, kendisinin atama aday olacağına dair bir endişeyi doğurdu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e yakınlığıyla bilinen Özkan Yalım’ın atama aday olma ihtimali üzerine, ön seçim sesleri yükselmeye başladı. CHP’deki diğer aday adayları bu konuda bazı açıklamalar yapma zorunluluğu duydu. Kısa SMS ve basın açıklamalarıyla ön seçim talebini ilettiler.  

CHP’DE BİR ÖNCEKİ YEREL SEÇİMDE DE YANLIŞ YÖNTEMLER UYGULANDI

Uşak CHP'de İl ve İl Gençlik Kolları Örgütleri, Hacer Kareket'i destekliyor Uşak CHP'de İl ve İl Gençlik Kolları Örgütleri, Hacer Kareket'i destekliyor

CHP’de bir önceki yerel seçimde de yanlış aday belirleme yöntemi uygulandı. Aday belirlemede dönemin İl Başkanı Nadi Sancar etkili olmuş ve Asım Kalelioğlu aday olarak ilan edilmişti. CHP’de önceki yerel seçimde aday adayı çıkmamış ve bu nedenle parti içinde kırılmalar yaşanmıştı. CHP, Mart 2019 yerel seçimlerinde, Uşak’ta 4’üncü olarak en kötü seçimini geçirmişti.

CHP’DE ŞU ANDA 4 ADAY ADAYI VAR

Uşak CHP’de şu ana kadar 4 isim aday adaylığını açıkladı. Aday adaylarının genel vaatleri, Uşak’ın tüm sorunlarını çözecekleri yönünde. Ulaşım, istihdam ve diğer alanlardaki sorunlara çözüm üreteceğini öne süren aday adaylarının henüz somut projeleri bulunmuyor.

CHP GENEL BAŞKANI ÖZEL, ÖN SEÇİM KONUSUNDA AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçilmeden önce ön seçim için namus ve şeref sözü verdi. 4 Kasım 2023’teki açıklamasında Özel, şöyle söylemişti:

““İnsanlar önünde namus ve şeref sözü. Bundan sonra karar ve yetki örgütündür. Ön seçimin teminatı veren bir genel başkanı olacağım”.

Özel, bu açıklamasından 1 hafta sonra verdiği sözü revize etti. Özel’in sonraki açıklamasıyla şöyleydi:

“Ön seçim konusunda bir terminolojik fark var. Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor. Fotoğraf çekimi falan araç giydirmesi 45 günlük kampanya. Örgütün tecrübesi ön seçim demeyelim, sonucuna uyacak temayül yoklaması.”

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI