Uşak, Kütahya, Eskişehir, Sakarya ve bir çok ildeki sorunlara dikkat çeken TÜRÇEP, yerel seçim önü belediye başkan adaylarından bazı taleplerde bulundu. Türkiye Çevre Platformu adına bir açıklamayı  paylaşan ESÇEVRDER Başkanı Sadık Yurtman, belediye yönetimlerinden çarpık kentleşme ve sanayileşmeye karşı çözüm istedi. Doğal kaynakların bir avuç çıkar çevrelerine sınırsız kar için sunulmaması gerektiğini belirten TÜRÇEP bildirisinde, şöyle söylendi:

Çarpık Şehir1

“Tarım alanlarımız betonlaştırılarak, çiftçilerimiz, köylülerimiz üretim süreçlerinden koparıldı. Ormanlarımız maden aramalarına açılarak toplumun akciğerleri, yer altı ve yer üstü içme ve kullanma su kaynaklarımız yok edildi. Denizlerimiz kirletildi. Bunların sorumlularını biliyoruz, tanıyoruz. Yıllardır sürdürülen çabalar doğaya karşı suçların işlenemez, yağma ve talanın yapılamaz olmasını zorunlu kılıyor. İşte böylesi bir süreçte Yerel seçimlere gidiyoruz. 31 Mart Yerel seçimleri, tüm sosyal, toplumsal sorunlarımız da göz önüne alındığında her zamankinden daha önemli ve farklı bir nitelik içermektedir. Belediyeler, Yerel yönetimler yeni bir yaşam biçiminin inşası sürecinde son derece önemli işlevler üstlenmelidir. Tam da bu nedenle 31 Mart seçimleri bugün düne göre çok daha önemlidir. 31 Mart 2024 seçimleri, insan emeği ve doğanın sınırsız sömürüsü ve talanına, bütün gücümüzle ve gür bir sesle “DUR” diyebilmek için çok önemli bir kavşaktır.”

Uşak Çarpık33

Sivaslı Tatar'da kayıp olan Hüseyin Bulkaz cinayete mi kurban gitti? Sivaslı Tatar'da kayıp olan Hüseyin Bulkaz cinayete mi kurban gitti?

“Bunun için, tüm çevre duyarlı kuruluşlar birleşerek, tam bir dayanışma içerisinde olmalıdırlar” diyen TÜRÇEP, şu konulara da yer verdi:

“31 Mart 2024 yerel seçimleri, içine düştüğümüz büyük çöküşü sona erdirmenin önemli bir dönemeci haline getirilmeli. Tüm farklılıklarına karşın, etkin bir dayanışma ile bu seçim, toplumun çıkarları temelinde kazanca dönüştürmeli ve mutlaka kazanılmalıdır Bu çerçevede, toplumsal değerlerimizi toplumun bütününün kullanımına sunan, yerinden demokratik yerel yönetim anlayışını benimseyen adaylara sahip çıkıp destekleyerek ve kazanabilecek olanlarla bütünleşerek bu seçimler kazanılmalıdır.”

Editör: Ali ARASLI