Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ömer Karahan önemli bir tespit yaptı. Sağlık çalıanlarının mesaiye 8'de değil 9'da başladığını belirtti. Karahan, aynı zihniyetin akşam saat 4 olmadan mesaiyi bitirdiğini aktardı.

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, sağlıkta mesaiden çalmaya değindi. Sağlık çalışanlarını 8'de işe başlamadığını belirten Karahan, simit poşetlerine yer verdi. Karahan, şu açıklamaları yaptı:
HASTANE1 copy
Sağlıkçıların 3'te 2'si simit poşetiyle işe gelir!
"Mesaiye riayet konusuyla başlayalım. Sağlık alanında önceden 8-5 mesai vardı. Hangi akla hizmet ettilerse 8-4 yapıldı. Bizim sağlık çalışanlarının çalışma tarzında hiçbir değişim olmadı. Bir defa hiçbiri 8’de gelmiyor. Fiilen 8’de mesai başlıyor demek, o gün ameliyata o saatte başlamak olması lazım. Buna kimse riayet etmez. Bizim sağlık çalışanlarının 3’te 2’si ellerinde simit poşetlerinde mesaiye gelir. Kahvaltı çalışma ortamında olur. Bütün görevlerini yapsınlar kahvaltı da yapsınlar."
hastane3-3
"Biz 8’de vizite başlarız ve öğrencilere ufak tefek bir şeyler gösteririz.
Ameliyathaneye intikal 8 buçuğu bulur. Ameliyathanede hasta bekliyor ve orayı hazırlamak kimsenin aklına gelmez. Buradaki hizmetli düğmeye basıyor ve şöyle diyor:
“3’üncü oda…. İlk bastığında hemşireleri çağırıyor. Sonra tekrar 3’üncü odaaaa, bu sefer anestezi uzmanları çağrılıyor."
HASTANE2-3
İlla saat 4 olduğunda mesaiyi bitirecek!
"Ama saat 4’e 10 kala biri geliyor. Hocam ben arkadaşı alabilir miyim? Niye mesai bitiyor. Saat 4’te illa ameliyathaneden çıkacak. Ne olsun hasta kalsın mı? Saat 8’de mi sen işe başlıyorsun? Her ameliyata her hemşire veya sağlıkçı girmiyor. Biz ameliyat arasında çay ve kahve de içiyoruz. Yemek de yiyoruz. Hiç nefes almadan mesai yaptığımız yüzde 1 dahi değil. Bunların hesabını kimse yapmıyor ama Allah bunu hesap ediyor."
UŞAK PORT HABER//
HASTANE