Son dönemlerde sosyal medyada gündemde olan Uşak Havalimanı’nın stokaj havalimanı olmasıyla ilgili konu hakkında konuşan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, söz konusu durumun var olduğunu, fakat bunun mümkün olması için Milli Savunma Bakanlığı’nın izin vermesi gerektiğini kaydetti.

usak havaalani3

Uşak'tan yoğun katılımın olacağı Afyonkarahisar Tarım Fuarı için asayiş berkemal Uşak'tan yoğun katılımın olacağı Afyonkarahisar Tarım Fuarı için asayiş berkemal

Uzunca bir zamandan beri yolcu uçuşlarına kapalı olan ve Zafer Havalimanı’nın da kurulmasıyla birlikte uçuş planı yapılmayan Uşak Havalimanı’nın işler hale gelmesi için yeni bir proje gündeme geldi.

Uşak’taki bazı sosyal medya kullanıcıları, stokaj havalimanı olma noktasında Uşak’ın ve Sivas’ın düşünüldüğünü ve bunun için bir dizi çalışma yapıldığını paylaştı. Söz konusu paylaşımlarda dünyada sadece Arizona ve İspanya’da stokaj havalimanı bulunduğu belirtildi. Stokaj havalimanının kent için ekonomik yararları olacağı ve en önemlisi Uşak Havalimanı’nın atıl vaziyetten kurtulacağı öngörülüyor.

usak havaalani1

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’nün gündeme getirdiği olan projenin şu ana kadar Türkiye’nin hiçbir ilinde uygulanmadığı ve Uşak ile Sivas’ın bu iş için düşünüldüğü belirtildi. Genel Müdürlüğün konumu ve uygun iklim yapısı nedeniyle Uşak’ın ilk olarak tercih edeceği ve bunun gerçekleşmesi için henüz şartların tam olgunlaşmadığı kaydedildi.

usak havaalani2

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Uşak Havalimanı’nın kullanımı için söz konusu projeyi önemsediklerini ve gerekli takibi yaptıklarını söyledi. Konunun yeni bir durum olmadığını ve yaklaşık 1 yılı aşkın süredir görüşüldüğünü belirten Güneş, Uşak Havalimanı’nın Hazine’nin malı olduğunu fakat üst kullanım izninin Milli Savunma Bakanlığına ait olduğunu dile getirdi. Güneş, “Stokaj havalimanıyla burada uluslararası arenada uçan uçaklarımızın tamir ve bakımı gibi konular olacak. Burada istihdama elbette bir katkı olacaktır ve en önemlisi havalimanımız çok önemli bir iş için tahsis edilecektir. Stokaj havalimanı projesiyle, ilimizin tanınırlığı da artar. Tabii bunları sağlamak için öncelikle şartları olgunlaştırmak gerek. Konuyla ilgili daha önce görüşmeler oldu, fakat havalimanımızın bulunduğu bölgedeki tasarruf hakkı Milli Savunma Bakanlığımızda olduğu için nihai bir sonuç henüz alınmış değil. Konunun takipçisiyiz ve bu konuda ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.

Editör: Ali ARASLI