Ulubey Belediye Başkanı, yararlandığı projenin reklamını yapmış! Ulubey Belediye Başkanı, yararlandığı projenin reklamını yapmış!

Stokaj havalimanının Uşak’a faydası olması durumunda yapılmasını olumlu bulduklarını belirten Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Samancı, havalimanının kentin kuzey bölgesini çarpık yapılaşmadan koruduğunu dile getirdi.

Uşak’ta son dönemlerde stokaj havalimanı olması gündeme gelen Uşak Havalimanı için konuşan Mimarlar Odası İl Temsilcisi Çağlar Samancı, havalimanının kentin içinde kaldığını ve kentin kuzeyini yapılaşmaya karşı koruduğunu söyledi. Samancı, “İlimize her hangi bir zararı olmayacaksa, elbette böyle bir çalışmayı destekleriz” dedi.

usak havaalani3

Uşak’ta uzun zamandan beri konuşulan stokaj havalimanı için çalışmalar devam ediyor. AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş’in aktardığına göre askeri havalimanı olan ve Milli Savunma Bakanlığı’nın oluruyla, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen Uşak Havalimanı’nın stokaj alan olması için, ilk onay yine alanın sahibi olan kurum tarafından verilecek. Milli Savunma Bakanlığı’nın olur vermesi durumunda, alanla ilgili çalışmalar başlayabilecek ve bu konuda kentteki sivil toplum kurumlarının da bazı talep ve beklentileri var. Kentte stokaj havalimanı projesinin hayata geçmesiyle birlikte, burada bir uçak park alanı kurulacak ve dünya genelinde 3’üncü bakım parkuru Uşak Havalimanı’nda olacak. Projeyle ilgili Uşak’taki sivil toplum kurumlarının da talep ve beklentileri bulunuyor.

usak havaalani2

UŞAK MİMARLAR ODASI: ZARAR VERMEYECEKSE YAPILSIN

Uşak’a stokaj havalimanının kente zarar vermemek kaydıysa yapılmasına taraftar olduklarını belirten Mimarlar Odası Uşak İl Temsilcisi Çağlar Samancı, havalimanının ilk kurulduğu yıllarda kent merkezinin dışında kaldığını ve zamanla bunun değiştiğini kaydetti. Samancı, “Mimarlar Odası olarak bizler her zaman için olaylara ve durumlara bilimsel ve vatandaşa zarar verip vermeyeceği noktasında bakarız. Eğer bir çalışma halkımıza, kısa, orta ve uzun vadede zarar verecekse bunun iyice düşünülüp konuşulması gerektiği kanaatinde oluruz. Halkımıza zarar verecek unsurlar ortadan kalkarsa o zaman projelerin uygulanması gerektiğini düşünürüz. Sonrasını düşünmeden yapılan yatırımlar, ya ölü yatırım oluyor ya da ilimize zarar veren yapılara dönüşüyor. Bu bakımdan stokaj havalimanına da yaklaşımımız bu şekilde” ifadesini kullandı.

havammm

UŞAK HAVALİMANI KENTİN KUZEYİNİ YAPILAŞMADAN KORUYOR

Samancı, “Uşak Havalimanı şehrin içinde kalmış ve yapılaşmaya karşı da şehrin kuzeyini koruyor. Uşak, uçak çöplüğü olmayacaksa mantıklı ve bir süre sonra burası bir metal çöplüğü haline de gelirse bu da iyi ölçülmeli ve hesaplanmalı. Bunun kente artıları olacaktır ve bu sakıncalar ortadan kalkarsa her zaman için destek veririz. Halkın güvenliği bizim için çok önemli ve projeler yapılırken her zaman için bu tip konulara bakarız. Kent sağlığı için zararlı değil” dedi.

Editör: Ali ARASLI