Uşak Tüprag Anadolu İmam Hatip Lisesi, uzun bir aradan sonra tekrar mehter takımını kurdu. Okulda yürütülen Sada projesinin finalini için okulun bahçesinde bir tören yapıldı.  Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel de katıldı. Gösteriye okul müdürleri ve vatandaşların ilgisi yoğundu. Proje açılış konuşmasını yapan Tüprag Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Akın Demirci, öğrencilere mehter ve ney eğitimi üzerine eğitimler verdiklerini söyledi.

Mehter Takımı Imah Hatip (2)

Uşak'ta ilk defa bir okulun geleneksel çalgılar ve mehter üzerine bir proje yaptığını söyleyen Akın Demirci, şöyle konuştu:

Uşak Tıp'ın Kurucu Dekanı: Buraya sadece dışkı tahlili yapacak değil, ders anlatacak adam da lazım Uşak Tıp'ın Kurucu Dekanı: Buraya sadece dışkı tahlili yapacak değil, ders anlatacak adam da lazım

“Okulumuz kökleri mazide ulu bir çınar olan bir kurumun devamıdır. Okulumuzda öğrencilerimize beşeri ilimlerin yanı sıra mesleki eğitimde verilmektedir. Okulumuz öğrencileri alt yapının yeterli olması dolayısı ile sporla sanatla iç içedir. Öğrencilerimize kazandıracağımız eğitim milli manevi değerlerine bağlı devletini milletini seven, büyüğüne saygılı küçüğüne sevgi duyan bir anlayışa dayanmaktadır. Temel gayemiz budur. Ayrıca okulumuz yaratılanı yaradandan ötürü seven Ensar ve muhacir kardeşliğinin yaşatıldığı Uşak’ın yegane okuludur.”

90’LI YILLARIN MEHTER TAKIMI TEKRAR KURULDU

Demirci, şu ifadeleri kullandı: “Okulumuz geçtiğimiz yıl Erdem Projesini başarı ile tamamlamıştır. Türkiye’de 600 başvuru arasından en iyi 3’üncü proje olarak kabul edilmiştir. Erdem projesi tamamlandıktan sonra okulumuz Sada projesine başvuru yapmış ve Uşakta ilk ve tek olarak kabul edilmiştir. Sada projesi DİN öğretimi genel müdürlüğüne bağlı bir projedir. Teması müziktir. Uşak’ta ilk ve tek olmasının sebebi sada projesi ilk olarak okulumuzda uygulanmış ayrıca geleneksel çalgılar ve ata müziğimiz alanında yapılan ilk projedir. Geleneksel sanatlarımızı yeni ne ile aktarmak gayesini taşır. Biz bu proje sayesinde 90’lı yılların ortalarında Uşak İmam Hatip Lisesi bünyesinde kurulan ve de çok beğenilen mehter takımını tekrar kurduk. Okulumuz bünyesine kazandırdık.”

Mehter Takımı Imah Hatip (1)

Demirci, aynı zamanda öğrencilere ney kursu verdiklerini ifade etti. Etkinlikte okul ney ekibi ilahilerle dolu bir program da yaptı. 

Editör: Ali ARASLI