Uşak Gediz yolu üzerinde feci kaza: Ali Bulut hayatını kaybetti Uşak Gediz yolu üzerinde feci kaza: Ali Bulut hayatını kaybetti
Uşak Belediyesi, geçtiğimiz yıl 3 kez satışa çıkarılan, fakat ekonomik şartlar nedeniyle alıcı çıkmayan şehrin gözde yerindeki 4 dükkanı kiraya verecek. İsmetpaşa Caddesi’nde bulunan  eski belediye binasındaki 4 dükkan, piyasa değeri üzerinden ihaleyle kiraya verilecek. Uşak Belediye binasında daha önce 32, 35 ve 37 milyon TL’den satışa çıkan ve caddeye bakan 4 dükkan, satılmayınca kiralama yoluna gidildi.

10 YILLIĞINA KİRAYA VERİLECEK

Buna göre 164’er ve 215’er metrekarelik 2’şer dükkan için 50 bin ile 60 biner TL aylık kira bedeli biçildi. Uşak Belediyesi’nin kira ihalesine göre dükkanları tutanlar, 10 yıl boyunca burada kalacak. Kentin en gözde yerinde iş yapmak isteyenler, hava parası adı altında da her hangi bir ödeme yapmayacaklar. 13 Şubat 2024 Salı günü yapılacak olan ihaleye katılım şartları da belli oldu.
Kira ihalesine katılacakların 1000 TL’ye ihale dosyası almaları gerekiyor. Bunun dışında, muhammen bedel üzerinden biçilen yıllık kiranın yüzde 3’ü kadar da geçici teminat yatırma zorunluluğu var.
Toplanması gereken evraklar genel olarak şöyle:
·      İkametgah
·      İhale tarihi itibari ile tüzel kişiliği temsile haiz şahısları gösterir belge (Yetki Belgesi),
·      Noter tasdikli İmza Sirküleri,
·      Ticaret ve Sanayi Odasından Oda Kayıt Sicil Belgesi,
·      Belediye Gelir Tahakkuk Şefliği Sicil Servisinden Borcu Yoktur Belgesi,
·      Şartname Bedeli Alındı Makbuzu,
·      Yatırılan Geçici Teminat Makbuzu veya Banka Teminat Mektubunu vereceklerdir.

Paralar faizde olduğu için dükkanlara alıcı çıkmamıştı!

Uşak Belediyesi söz konusu dükkanların satışı için geçtiğimiz yıl 3 sefer ilana çıktı. İhale ilanı aradan geçen sürülere ve enflasyon farklarına rağmen iptal edildi. Çünkü emlak sektörü genel olarak durdu. İhaleye katılmama gerekçelerinin başında uygun olmayan kredi oranları ve kredi tutarlarındaki düşüklük geldi. Ayrıca kasasında parası olanlar da, banka mevduat faizi, altın ve döviz hesaplarıyla borsaya yöneldi. Paralar genel olarak faiz sistemine aktığı için Uşak Belediyesi’nin satış ihalelerine katılım olmadı. Uşak’ta son 1 yıllık dönemde banka faizine giden mevduat oranında ciddi bir artış var. Uşak’ta da banka faizine konan para miktarı yılın son 3 ayında 3 milyar 220 milyon 735 bin TL artışla, toplam 33 milyar 752 milyon 355 bin TL’ye çıktı. Bu rakam, Uşak Belediye bütçesinin 11 katına tekabül ediyor.
Editör: Ali ARASLI