Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik

İstanbul Eyüpsultan’da yabancı uyruklu bir öğrencinin liseden atılmasından sorumlu tuttuğu Okul Müdürü İbrahim Oktugan’ı öldürmesinin ardından, eğitimde şiddete karşı öğretmenler 1 gün iş bırakma kararı aldı. Karar, okullar 1 gün tatil olarak lanse edilirken, böyle bir durumun söz konusu olmadığı ve eylemin okul tatilini kapsamadığı öğrenildi.

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okulların resmen tatil olmadığını ve henüz böyle bir karar alınmadığını aktardı. Konuyla ilgili görüştüğümüz yetkililer, şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’da üzücü bir olay yaşandı. Bir okul müdürümüz, hunharca katledildi. Bu olayın üzüntüsünü eğitim camiamız yaşıyor. Bazı sendikalar 1 gün iş bırakma kararı aldılar. Tabii karara tüm öğretmenlerin uyup uymayacağını bilmiyoruz. Eğitime ara vermeyle ilgili kararlar, gerek duyulduğunda devlet büyüklerimiz tarafından alınıyor. Yarın her hangi bir okul tatili şu an için söz konusu değildir.”

Öte yandan önceki gün Eyüpsultan’da yabancı uyruklu öğrenci, liseden atılmasından sorumlu tuttuğu okul müdürü İbrahim Oktugan’a silahla 5 el ateş etti. Odasında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan okul müdürü hastaneye kaldırılırken, şüpheli olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Okul Müdürü İbrahim Oktugan hayatını kaybederken, zanlı yakalandı ve tutuklanmak üzere adliyeye sevk edildi.

Editör: Ali ARASLI