Uşak Eğitim Bir Sen, öğretmenlerin hakları için açıklama yaptı Uşak Eğitim Bir Sen, öğretmenlerin hakları için açıklama yaptı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaz saati uygulamasının devam edeceğini bildirdi. Buna göre sabah saatlerinde güneşin doğuşu 8’den sonra gerçekleşiyor. Bu duruma bazı veliler ve vatandaşlar tepkili. Çocukların sabah karanlığında okula gitmesine tepkili olan veliler, söz konusu sorunu 2016’dan beri yaşıyor.
SABAH KARANLIĞINDA ÇOCUKLAR OKULA GİDİYOR
Dünya genelinde saatler, 29 Ekim Pazar günü geri alındı. Türkiye'de 2016 yılında başlayan kalıcı yaz saati uygulaması bu yıl yine devam edecek Türkiye’de kış saati uygulamasının yürürlükten kalkması, 2016’dan beri sürüyor. O dönemin Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından iptal edilen kış saati uygulaması, çeşitli tepkilere yol açtı. Çocukların büyük çoğunluğu uykusunu tam alamadan ve okula gitmeye başladı. Uygulamaya geçtiğimiz günlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da tepki gösterdi. Uşak’taki bazı öğrenci velileri de yaz saati uygulamasına geçilmemesine tepkili. Dünya genelinde 29 Ekim 2023 Pazar günü saatler geri alındı. Türkiye’nin en uç noktası Edirne’de güneş saat 8:25’ten sonra doğuyor. Ülkemizin en doğrusu olan Iğdır’da ise 7:10’da gün ağrıyor. Uşak’ta ise güneş bugün itibariyle 8:05’te doğuyor.
Uşak, İzmir, Aydın, Denizli ve Türkiye’nin batısındaki illerde karanlıkta okula gidiş
Kış saatinin iptal edilmesine Uşak’taki veliler de tepkili. Özellikle sokak hayvanlarından korkan çocuklar için bu durum daha sıkıntılı. Konuyla ilgili görüştüğümüz öğrenci velilerinin sitemleri şöyle:
-Çocukları karanlıkta kaldırmak çok zor ve kendimiz daha zor kalkıyoruz.
-Çocuklarımız okula giderken sokak köpeklerinden korkuyorlar.
-Çocuklar uykusunu alamıyorlar ve saat 9’a kadar anca kendilerine geliyorlar.
-Enerji tasarrufu için de bu durum sıkıntılı. Sabah saatlerinde herkes ampul yakmak zorunda kalıyor.
MUM İSRAFINI ÖNLEMEK İÇİN BAŞLADI
Öte yandan yaz ve kış saati uygulaması 2016 yılına kadar uygulandı. Söz konusu uygulama Benjamin Franklin tarafından Paris halkına önerilmişti. Kış saati uygulaması mum israfının önüne geçilmesi için başlatıldı. Almanya da 1916’dan beri söz konusu saat düzenlemesine geçti.
Editör: Ali ARASLI