Uşak'ta sel riski var! Bu cadde ve sokaklardaki vatandaşlar dikkatli olsun! Uşak'ta sel riski var! Bu cadde ve sokaklardaki vatandaşlar dikkatli olsun!

Uşak’ta park halindeki otomobil aniden alev aldı. Uşak’ın esik Gediz yolu olarak adlandırılan Karaağaç Mahallesi’ndeki yokuş üzerinde park halinde duran otomobil aniden alev aldı. Bugün saat 10:30 sıralarında aniden alev alan otomobil, yanmaya başladı ve kullanılamaz hale geldi. Otomobile müdahale için İtfaiye ekiplerine haber verilirken, konuyla ilgili gerekli işlemler başlatıldı. Otomobilin neden yandığına dair küçük çaplı bir inceleme yapılacağı öğrenildi.

OTOMOBİL YANGINI NEDEN OLUR?

Öte yandan son dönemlerde otomobil yangınlarında belli bir artış görülüyor. Otomobil yangınları neden olur sorusunun yanıtını kentteki sanayi esnafı şöyle ifade ediyor;

“Motorlu araçlarda yangın çıkmasının çeşitli nedenleri vardır. Pek çok insan, otomobilde yangın çıkaran parçanın yakıt tankı olduğunu zanneder. Oysa yangınların çok azı bu sebepten kaynaklanıyor. Bunlar genel olarak motor ve motor parçaları kaynaklı yangınlar olarak dikkat çeker. Bunun dışında, yolculardan kaynaklanan ve yakıt tankı nedeniyle çıkan yangınlar da bulunuyor. Otomobil yangınlarının çok az bir bölümü de lastik ve farlardan kaynaklanıyor.”

Sanayideki ustalar, yangın durumunda hemen aracın durdurulmasını ve kontağın kapatılmasını öneriyor. İtfaiyeye haber verilmesini isteyen ustalar, müdahale sırasında rüzgarın arkaya alınması gerektiğini ve hemen su dökülmemesini de ifade ediyor. Zehirli gaz nedeniyle de ağzın kapatılmasını ve hemen motor kapağının açılmasının da doğru olmayacağı belirtiliyor. Motor kapağının hemen açılması durumunda oksijenle temas nedeniyle alevin şiddetleneceği de ifade ediliyor. 

Editör: Ali ARASLI