Uşak’ta kar yağışının seyrini etkileyecek bir durum var!

Meteoroloji verilerine göre Uşak’ta 10 Ocak’ta kar yağışı görülüyor. 11 ve 12 Ocak’ta ise güneşli bir hava bekleniyor. Fakat, Uşak, Afyon, Bilecik ve Kütahya’da kar yağışını etkileyecek bir durum daha var!

Bu hafta Uşak, İstanbul, Afyonkarahisar, Denizli, Manisa ve Aydın gibi illere kar yağacak mı? Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 8 ve 9 Ocak 2024’te, Uşak’ta yağmur etkili olacak. Hatta MGM tarafında Uşak, İzmir, Aydın ve Muğla gibi illere sarı kodlu yağış uyarısı verildi. Az tehlikeli olarak verilen yağış uyarısına göre, yağmur 2 gün boyunca etkili olacak.

MGM VERİLERİNE GÖRE UŞAK’TA 10 OCAK’TA KAR VAR

MGM’nin 5 günlük hava tahminine göre Uşak’ta 10 Ocak 2024 Çarşamba günü kar yağışı bekleniyor. Fakat kar yağışı çok yoğun görülmüyor. Türkiye genelinde, Erzurum, Kars, Ardahan, Gümüşhane ve Van gibi illerde kar yağışı daha yoğun bekleniyor. Kar yağışı, önceki yıllardaki kış dönemlerine göre ise daha az bekleniyor. Uşak’ta ise aynı gün, hafif bir kar yağışı olabilir. Bu tahmin, Balkanlar’dan gelecek olan hava akımının yoğunluğuna göre değişebilir. Uşak’ın yanı sıra Manisa, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik ve Balıkesir’de de yer yer kar görülebilir. İzmir’de ise yağmur aynı gün etkili olacak.

UŞAK'TAKİ SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEK BİR ETMEN DE BULUNUYOR

Öte yandan Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli’nin programında Uşak hakkında tahminler verildi. Programda yer alan Meteoroloji Yüksek Mühendisi Kutay Mıhlıardıç, şu ifadeleri kullandı:

“Kar yağışı bir ihtimal hep gözüküyordu. Bu hafta biraz daha netleşti. Ben İstanbul’a biraz daha kar bekliyorum. Marmara’ya bakan Güney sahillerde sorun var gibi. Zeytinburnu ve Kadıköy tarafı biraz birikmede problem yaşayabilir. Kuzey ve Boğaz hattı için kar bekliyorum.”

9 ve 10’undaki sistemin geçiş sistemi olacağını belirten Mıhlıardıç, şöyle konuştu:

Uşak Genç TEMA, Karaağaç göletinde çevre temizliği ve eğlenceli aktiviteler yapacak Uşak Genç TEMA, Karaağaç göletinde çevre temizliği ve eğlenceli aktiviteler yapacak

“Ayın 12’sinden itibaren İtalya ve Türkiye arasında minik bir alçak basınç sistemi var. Özellikle Kütahya, Uşak,  Balıkesir ve Afyonkarahisar dörtgeninde kar yağış yağmayacağı değişebilir. Kar da yağabilir ama karsız da geçebilir. Rotayı değiştirecek bir durum da var”.

UŞAK PORT HABER/// 

10 Ocak Çarşamba

Editör: Ali ARASLI