Uşak'ta tam yolcu 18, öğrenci ise 14 TL oldu Uşak'ta tam yolcu 18, öğrenci ise 14 TL oldu

Uşak’ta benzin fiyatları son indirimle 42,50 TL düzeyine düştü

Uşak, İzmir, Aydın, Muğla ve Kütahya gibi illerde litre fiyatı 44 TL dolaylarında olan benzin, gelen son indirimle birlikte 42,50  TL seviyelerine geriledi. Bazı benzin istasyonlarında 20 kuruş eksik ve fazla olarak fiyatlanan benzinin litre fiyatına bugünden geçerli olmak üzere 1,41 TL indirim yapıldı. Söz konusu indirimin Londra’daki gazyağı vadeli işlemlerindeki düşüş ve buna bağlı olarak rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten kaynaklandığı ifade edildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak’taki sektör temsilcileri, benzine yapılan 1,41 TL’lik indirimin pompaya yansıması için üst kuruştan bildirimde bulunulduğunu aktardı. Buna göre, kentteki benzin istasyonları sahipleri ve yöneticilerine, şu mesaj verildi:

“25.05.2024 Cumartesi gününden geçerli olmak üzere rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten dolayı, benzin grubunda 1,41 TL fiyat indirimi meydana gelmiştir. İndirim pompa satış fiyatlarına yansıyacaktır. Lütfen dağıtıcılarınızdan pompa satış fiyatlarınızı isteyiniz.” Gelen son indirimle birlikte Uşak’ta bazı istasyonlarda 42,50 TL ile 42,70 TL arasında değişen fiyatlar uygulanmaya başlandı. İstanbul’da ise Uşak ve diğer Ege illerine nazaran yaklaşık 1,50 TL daha ucuza benzin arzı yapılıyor. İstanbul Anadolu yakasında 41,25 TL bandında satılan 1 litre benzin, sürümün yoğunluğu nedeniyle daha ucuza arz ediliyor.

MOTORİN FİYATLARINDA HER HANGİ BİR DEĞİŞİM YOK

Uşak, İzmir, Muğla, Aydın, Denizli ve Kütahya gibi Ege Bölgesi illerinde motorinin litre fiyatı 41,70 TL’den satılırken, LPG ise 20,50 TL dolaylarında fiyatlanmış durumda. Mazot olarak da adlandırılan motorinin litre fiyatının yüksek olması, bu yıl üretim yapacak olan çiftçiyi de kara kara düşündürüyor. Motorin fiyatlarındaki yükselmeler, ulaşım ve diğer hizmetlere doğrudan yansıması nedeniyle, piyasadaki diğer ürün ve hizmet fiyatlarını da yükseltiyor.

Editör: Ali ARASLI