Uşak Tekstil OSB’nin 22’inci Olağan Mali Genel Kurulu ilginç bir tartışmaya sahne oldu. Dün yapılan Mali Genel Kurulun Divan Başkanı ve aynı zamanda Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer’in bölgenin alacaklarının dökümüyle ilgili soru soran kadın iş insanına karşı tavrı, salonda bulunan başka bir kadın genel kurul üyesinin, “Neden sözünü kesiyorsunuz” tepkisine yol açtı.

osb-ticari alacak tartışma2

UŞAK OSB’NİN ALACAKLARINI SORDU

Uşak OSB’nin 22’inci Olağan Mali Genel Kurul toplantısında, bölgenin alacak, borç ve kar durumu, yeminli mali müşavir tarafından açıklandı ve buna göre yaklaşık 50 milyon TL’lik bir elektrik ve doğalgaz alacağının bulunduğu bildirildi. Toplantıya Genel Kurul üyesi olarak kullanmak için gelen işadamı Arif Öztan’ın kızı Özgecan Öztan, “Ticari alacaklar konusunda yer alan 50 milyon TL var bunun detaylı bir dökümü var mı?” sorusunu yöneltti. Soru üzerine cevap veren Divan Başkanı ve aynı zamanda Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, “Firmaların ismini ifşa etmek ne kadar doğru” diye ilk etapta yanıt verdi.

Özgecan Öztan’ın soruyu tekrarlaması üzerine cevap veren Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu, söz konusu borcun bölgede bulunan ve üretimi dönem dönem duran bir seramik fabrikasına ait olduğunu ifade etti. Ağaoğlu, “Bunun çoğunluğu maalesef bir seramik firmasından kaynaklanıyor. Bunu en kısa zamanda çözeceğiz. 40 milyon küsur bir alacağımız var ve şu anda bölgede hala daha ne elektrikte ne de doğalgazda kimsenin enerjisini kesmiyoruz. Bunlar bizim deftere tabii yazılıyor ve orada gözüküyor” dedi.

osb-ticari alacak tartışma

Özgecen Öztan bu yanıt üzerine de, “Vermediği halde nasıl devam ediyor?” diye sorunca, Bölge Başkanı Halil Ağaoğlu, şu yanıtı verdi: “Aynısı benim de başıma gelebilir. Hatta biz bu yüzden yargılanıyoruz da. Bana nasıl elektriği verirsin diyorlar. Burada yaptığımız her şey net ve şeffaf. Burada 2 yıl önce demiştim ki, fiyatlar artacak ve 3’üncü bölgede yer alanların işi zorlaşacak dedim. O zaman için hızlandırın demiştim ve şimdi yapanlar için gerçekten zor.”

KADIN KATILIMCIDAN TEPKİ: NEDEN SÖZÜNÜ KESİYORSUNUZ

Halil Ağaoğlu’nun ardından söz alan Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Sağıroğlu, “Bütün alacakların karşılığında ipotek var. Herkese yasal faiz oranı uygulanıyor. Belli bir süreden sonra kesime gidiyor. 2 ve 3 defa kesilen yerler oldu ve ödeme yapıldığında yeniden açılıyor. Buradaki süreç devam ediyor” dedi. OSB Müdürü Namık Gök, söz konusu durumların bir rapor halinde kitapçıklarda gerekli açıklama ve dökümlerinin bulunduğunu ifade etti.  

Uşak'ta ikinci el elektrikli otomobil piyasası henüz oluşmadı Uşak'ta ikinci el elektrikli otomobil piyasası henüz oluşmadı

Öztan’ın sorularını sürdürmesi üzerine, Divan Başkanı Mustafa Sezer, “Bunların konuşulacağı yer burası değil” ifadesini kullandı. Sezer, soruların uzatılmamasını isteyince, salondaki bir başka kadın katılımcı, “Neden sözünü kesiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Gerginleşen ortam karşılıklı diyalogun kesilmesiyle sakinleşti.  

Editör: Ali ARASLI