İLGİLİ HABER: UŞAK'IN FAKİR YEMEĞİ TARHANIN DA FİYATI UÇTU

Ekonomist Selçuk Geçer ve Çetin Ünsalan, bugünkü programda pazaryerlerindeki afaki fiyatlara değindi. Daha önce 1 kilogram tarhananın fiyatının 220 TL olduğuna dair haberimizde olduğu gibi gıda fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle, vatandaşın evinde tarhana ve benzeri ürünleri elde etmekte zorluk yaşadığı ifade edildi. Ekonomist Çetin Ünsalan, “İnsanlar yaz ayları, fiyat düştüğü için kışlıklarını yaparlar. Salça, reçel ve benzeri ürünleri yaparlar. Kışın yemek benzeri kenara bir şey atamazsın.  Tarhana ve turşu yapacağımızdan da emin değilim. Bu yıl fiyatlar çok pahalı” dedi.

tarhana3

NELER OLUYOR?

Selçuk Geçer’in youtube kanalında “Neler Oluyor” başlıklı bir video yayını yapan ikili, burada semt pazarlarındaki fiyatları değerlendirdi. Ekonomist ve gazeteci yazar Çetin Ünsalan, “Bir ucuzlama mevsimi vardır ve sürekli alışveriş yapanlar bilir. Gider 5 kilo alırsın ve onları derin dondurucuya koyarsın ve kışın yersin. Kimsenin bu yıl kışlık yapma şansı yok. 50 ila 60 liradan aşağıya bir barbunya kilosu yoktu. 80 liraya çok canın çektiyse o hafta için bir kere yemek için alırsın ama 5 kilo alıp kışlık yapamazsın. Çok yüksek bir fiyat. İnsanlar yaz ayları, fiyat düştüğü için kışlıklarını yaparlar. Salça, reçel ve benzeri ürünleri yaparlar. Kışın yemek benzeri kenara bir şey atamazsın.  Tarhana ve turşu yapacağımızdan da emin değilim. Bu yıl fiyatlar çok pahalı. Ben böyle bir ülkenin bakanı olsan utancımdan sokağa çıkamam. Bir tarım ülkesindeyiz ve bunları konuşuyoruz. Bundan çok daha büyük utanç olabilir mi? Bir semt pazarında oradaki esnaf, o fiyata zaten satılmaz diye ürün getirmekten imtina etmeye başlamışsa, büyük bir sorun var demektir. Bütün bunlar, çakma enflasyondan oluyor” dedi.

tarhana-1

SELÇUK GEÇER: 1000 LİRA PAZAR ALIŞVERİŞİ OLUR MU?

Evinin Pazar alışverişinin 1000 TL tuttuğunu belirten Selçuk Geçer, “Aldığımız lüks olabilecek şeyleri sayayım. Taze fındık çıktı o lüks. Üzüm, sokağa çıksan her yerde vardır. Bir de erik aldık ve bunun dışındaki her şey yemek yapmak amaçlı. İnsanların karnını doyurabileceği en ucuz en uygun şeyden bahsediyoruz. Barbunya 80 lira. 80 liraya barbunyayı gördüğüm an konu kapandı zaten, barbunyayı ben çok severim ve 2 kilo alalım falan dedim. 80 lirayı görünce gözlerim yerinden fırladı. Ağabey ben olsam senin yerinde 5 kilogram alırım dedi” ifadesini kullandı.

Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek Oda ve borsa başkanlarına yeşil pasaport verilecek

tarhana

UŞAK’TA 1 KİLOGRAM TARHANA 220 TL OLDU VE EVDE YAPMAK DA ÇOK ZOR

Öte yandan daha önce yaptığımız bir haberde, tarhana fiyatlarının çok arttığını ve fakir yemeği olan çorbanın kilogram fiyatının 220 TL’yi bulduğunu bildirmişti. Haberimize yönelik bazı eleştiriler gelse de, pazaryerindeki yüksek fiyatlar nedeniyle, kışlık tarhana yapmak geçen yıla nazaran yüzde 100 oranında daha maliyetli olarak karşımıza çıkıyor.

Editör: Ali ARASLI