Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, AK Parti, CHP ve İYİ Parti’ye eğitim sorununa çözüm için çağrıda bulundu. Tıp fakültelerinde Türk dili ve edebiyatı ile inkılap tarihi dersleri verildiğini belirten Prof. Dr. Karahan, “Tıp fakültesinde inkılap tarihi dersi okutuluyor, Afrika’dan gelen çocuklara dahi gülünç duruma düşüyoruz” dedi.

Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik

Youtube üzerinden, bir yayın yapan Prof. Dr. Ömer Karahan, Türkiye’nin eğitimde yaşadığı sorunlardan iktidar partisi AK Parti ile muhalefette bulunan CHP ve İYİ Parti’nin de sorumlu olduğunu ifade etti. AK Parti’nin en başarısız politikalarının eğitim alanında sergilendiğini belirten Prof. Dr. Ömer Karahan, “Bir süredir Türkiye’yi idare eden AK Partililer, en üst seviyedeki Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan en alttaki kesimine kadar soruyorum. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduracak adam yetiştirdiniz mi? Her yıl 5’er bin 10’ar bin öğrenci seçseniz ve bunları devletin imkanlarıyla yetiştirseniz, bugün memleketin iyi yetişmiş adam kıtlığı diye bir sorunu olmazdı. Okul ve derslik sayısı arttı, öğrenci sayısı arttı ama eğitimde kaliteyi artırdınız mı? Nasrettin Hoca’nın samanlıkta kaybettiği yüzüğü avluda aradığı gibi. Sınav sayısını azaltmak, yabancı dil sınavını kuşa çevirmek ve bunun gibi şeylerle gündem doldurdunuz. Gerçek anlamda bir reform yaptınız mı? AK Parti’nin en başarısız olduğu alan eğitim alanıdır. Heder oluyor, hala daha heder oluyor. Siz geldiğinizde lider olması gereken çocuklar heder oluyordu, halen de heder oluyor. Heder olan insanların hesabını vereceksiniz. Maalesef eğitim değil öğütme sistemi. Öğretimde de bir şey yok” dedi.

MESLEKİ EĞİTİME YÖNLENDİRME YAPILMALI

İktidarın mesleki eğitime görevde bulunduğu 20 yılı aşkın süredir yeterince önem veremediğini dile getiren Prof. Dr. Karahan, şöyle konuştu: “Osmanlı’da Enderun diye bir sistem vardı ve devlet adamı yetiştirdi. Buna örnek bir şey yaptınız mı? Sağlıkta yaptığınız reformun yarısı kadar da, eğitim alanında yetenekleri bazında çocukları yönlendiren ve kalite kontrolü olan bir sistem kursaydınız, Türkiye şu anda farklı olurdu. 3 buçuk milyon öğrenci üniversite sınavına giriyor. Bu neyin nesi? Bu iyi bir şey mi? Niye bunları daha aşağı seviyede mesleki eğitime yönlendirmiyorsunuz. Ticaret Odası Başkanı ara eleman istiyor. Biz bir yatırım kurarken, bir müessese kurarken eleman bulmanın endişesini yaşıyoruz ve bundan dolayı yatırımlardan vazgeçiliyor deniyor. Tez elden eğitimle ilgili araştırmalar yapılması lazım. Niye eğitim bu halde. Öğretmen yetiştiren kurumlarına ne oldu bu memleketin. Köy enstitülerinden eğitim enstitülerine, hele hele öğretmen okullarına ne oldu. Kısa süre bir eğitimle bir baltaya sap olmamış ve hapiste yatmış insanlarla Türkiye bu hallere geldi. Ne oldu bu kurumlara. Eğitim fakültelerinden yetişen öğretmenler, vaktinde öğretmen okullarından yetişenler kadar kaliteli değil”.

üniversitem

İLKEL EĞİTİM SİSTEMİNİ, AFRİKALI ÖĞRENCİLERE DAHİ İZAH EDEMİYORUZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e seslenen Prof. Dr. Ömer Karahan, tıp fakültesine gelen bir öğrenciye hala Türk dili edebiyatı ve inkılap tarihi dersi verilmesinin uygun olmadığını, normal şartlarda bu konuların orta ve lise düzeyinde öğretilmesi gerektiğini kaydetti. Karahan, “Sayın Meral Akşener, benim bildiğim kadarıyla siz eğitimcisiniz ve bu memleketin eğitim meselesini bilmeyeceksiniz de niye bileceksiniz. Niye eğitim konusunda yoksunuz. MHP ile milliyetçilik kavgası yapıyorsunuz ve bu ülkenin insanları heder oluyor. Bunu görmüyor musunuz? Niye göstermiyorsunuz bütün millete. Sizin bir eğitimci olarak bas bas bağırmanız lazım. Bakın Mayıs’ta yapılan seçim öncesinde, çok sevdiğim ve kıymet verdiğimiz Ülkücü bir Profesör arkadaşımız üstüme geldi, Hocam bu seçimde oylar Abla’ya. Dedim ki hiç niyetim yok, Meral hanıma oy vermem. Ama şu kampanya döneminde eğitimle ilgili 2 cümlesini getir dedim oy vereyim. Maalesef 2 cümle eğitim lafı etmediniz. Siz tarihçisiniz, tıp fakültesinde inkılap tarihi dersi okutuluyor, Afrika’dan gelen çocuklara dahi gülünç duruma düşüyoruz. Orta okul, lisede öğretemedik ve tıp fakültesinde inşallah öğreteceğiz diyoruz. Böyle ilkel bir eğitimi Afrikalı öğrencilere dahi izah edemiyoruz. Lütfen eğitime el atın ve çözüm üretin” diye konuştu.

ömer karahan

“FATİH SULTAN MEHMET 6 DİL BİLİYORDU, BİZİM ÖĞRETİM ÜYELERİ 1 DİL DAHİ BİLMİYOR”

CHP’ye de eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Karahan, şöyle konuştu: “Ana Muhalefet Partisi olan CHP ve sayın yöneticileri. Memleketteki eğitim sorununu görmüyor mu? Hiç mi eğitim konuları gündeme gelmiyor. Bu iktidar, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da itiraflarıyla bunu söylüyor. Niye buradan muhalefet yapmıyorsunuz. CHP’nin 6 okundan biri milliyetçiliktir. Bu milletin bel kemiği gençler heder oluyor heder. CHP, milliyetçiyse niye bu gençliğe sahip çıkmıyor. Ne kendi dilini, ne yabancı dilini ve ne tarihini öğreniyor. Tavır ve davranış eğitimi yok. Talim ve terbiye denirdi, şimdi böyle bir durum yok. At yarıştırır gibi çocuklar sınavdan sınava koşuyorlar. Yeteneklerine göre çocuklar en üst seviyelere taşınmıyor. Bu memleketin çocuklarının ufku karartılıyor ufku! Türkiye’de hiç kurgu film çıkmıyor. Çünkü birileri bizim ufkumuzu karartmış ve işte bu şekilde nesiller kayboluyor. Fatih Sultan Mehmet 6 yabanı dil biliyor ve bizim öğretim üyelerimiz 1 dil dahi bilmiyor. Eğitim konusunda niye araştırma önergesi istemiyorsunuz. Muhalefet olarak da hizmet etmek mümkün, fakat neredesiniz? İktidar başarısız ama CHP bu konunun kapağını dahi kaldırmıyor.”

Editör: Ali ARASLI