Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesinin Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, üniversitenin sorunlarını neden sosyal medyada anlattığını açıkladı. Yaşanan sorunlarla ilgili daha önce YÖK Başkanına kadar ulaşmaya çalıştığını belirten Prof. Dr. Ömer Karahan, “Konuşan üniversite istenmiyor, susan üniversite, baskı ve yasaklarla bir sessizlik ortaya konuyor. Benim fakültemdeki yazışma grubunu daha eleştirdiğimiz için kapattılar. Bu ülkenin öğütülmesine gönül razı olmuyor ve bunun için işporta tezgahına düşüyor üniversitenin meseleleri” dedi.

“BÖYLE KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL AMA ÜNİVERSİTEDE BUNLARI KONUŞACAK ORTAM YOK”

“Üniversitenin meselelerinin işporta tezgahlarına düşmesi güzel bir şey değil. Üniversitenin ve ülkenin eğitim meselelerinin bu şekilde sosyal medya ortamlarında konuşulması ve tartışılması hoş bir görüntü değil” diyen Prof. Dr. Karahan, şöyle konuştu. “İnanın Tıp fakültesi öğretim üyesi bir profesör olarak bu tablo beni rahatsız ediyor ve memleketin eğitim meselelerini tartışmak yakışıksız görüntüler, ama maalesef benim üniversitelerim bunların konuşacağı ortamı oluşturmamış. Yetkililere söylüyorsun, şu şu yanlışlar var. Sen ben bizim oğlan derdini kurma derdinde. Diğer fakültelerdeki ötekileştirmeleri söylüyorsun, atamaların liyakatsizlikleri söylüyorsun, ilgili rektör her şey iyi diyor. Rektöre aldığınız insanlar yanlış yapıyor diyorum ve hiç oralı olmuyor. Bilir kişiden gelen raporda sorun yok diyorsunuz ama bilir kişiyi ne kadar bilgilendirdiniz?”.

“ESKİ UŞAK VALİSİ KOCABIYIK VE İL BAŞKANLARI DA DİNLEMEDİ”

Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı: Çaresi yok kaçamayacaksınız! Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı: Çaresi yok kaçamayacaksınız!

Yaşanan sorunları siyasetçilere de aktardığını belirten Prof. Dr. Ömer Karahan, “Siyasilere söylüyorsun, iktidar ve muhalefetteki bütün il başkanlarına mesaj atıyorsun hiç oralı olan yok. Bundan önceki kadın valiye önemli konular var konuşalım diyoruz. Özel kalemden gelen cevap ilgili vali yardımcısıyla görüşsün. Bir öğretim üyesiyle konuşmuyor vali. Üniversitenin denetim mekanizmaları çalışmıyor ve kurullar toplanmıyor ve ülkenin eğitimiyle ilgili meseleler konuşulmuyor” diye konuştu.

“ELEŞTİRDİĞİM İÇİN TIP FAKÜLTESİNDEKİ WHATSAPP GRUBU KAPATILDI”

Daha önce Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın tıp fakültesi öğretim üyelerine yemek verdiğini belirten Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Tıp fakültesi öğretim üyelerine yemek verdi. Rektör beyle konuşuruz dedik ve yemek faslı bitince, toplantının amacı nedir? Sadece yemekti dediler. Dilek ve temenniler olmayacak mı? Hayır efendim sadece yemek ve başka bir şey konuşulmayacak. Ondan sonra da üniversitenin internet sayfasına tıp fakültesinin sorunlarını konuştuk diye oraya haber koyuyor. Öğrencilerle bir araya geliyor ve diyalog sürdürülemiyor. Konuşan üniversite istenmiyor, susan üniversite, baskı ve yasaklarla bir sessizlik ortaya konuyor. En son benim tıp fakültemde bir yazışma grubu vardı. En son dekan yardımcısı icraatın içinden kabilinde, tıp fakültesine şu kadar derslik hazırladık, şu kadar masa aldık, şunu temin ettik bunu aldık gibisinden bir şeyler paylaşmış. Türkçe de bozuktu ve ben de dedim ki malzemeleri almışsınız, un, şeker ve yağ var, bizim meselemiz eğitim. Öğretim kadrosundan niye bahsetmiyorsunuz dedim. Bunun üzerine hiçbir cevap vermediler ve yazışma grubunu kapattılar. Bu ülkenin öğütülmesine gönül razı olmuyor ve bunun için işporta tezgahına düşüyor üniversitenin meseleleri” ifadesini kullandı.

Editör: Ali ARASLI