Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu
Uşak ve diğer illerde zam gelmesi beklenen motorin ve benzin fiyatlarıyla ilgili güncelleme 25 Haziran 2024 Salı günü gerçekleşecek. Normal şartlarda önceki gün yapılması beklenen zam, üst kuruluştan gelen kararla birlikte ertelendi. İleri bir tarihe ertelenen zamla ilgili yeni bir karar alındı. Buna göre 25 Haziran 2024 Salı gününden itibaren benzine 2 TL ve motorine de 1,68 TL fiyat artışı yapılacak. Yeni gelecek zamlarla birlikte benzinin ve motorinin litre fiyatı, Uşak ve çevresindeki illerde 43 TL’yi görecek. Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak’taki akaryakıt sektörü temsilcileri, söz konusu bilgiyi doğruladı. Üst kuruluştan yapılan bildirimin bu oranlarda zam şeklinde olduğu ifade edildi. Zammın uygulanıp uygulanmayacağıyla ilgili son kararın yine üst kurumlar tarafından verileceği aktarıldı.
TEMMUZ AYINDA ÖTV DİLİM ARTIŞI BEKLENİYOR
Öte yandan benzin ve motorine ÖTV artışı da eklenebilir. Şu anda benzinde litre başına 9,50 TL ve motorinde de 8,80 TL özel tüketim vergisi alınıyor.  ÜFE fiyatlarına endekslenen ÖTV artışının 4 ila 5 TL olması bekleniyor. ÖTV’ye yapılacak zamla birlikte benzin ve motorinin litre fiyatının 50 TL’ye dayanacağı kaydediliyor.
MOTORİNE YAPILAN ZAM TÜM ÜRÜNLERDE ARTIŞ ANLAMINA GELİYOR
Motorin fiyatlarına yapılan zam, piyasadaki tüm ürünlere yapılacak zam anlamına geliyor. Motorine yapılan ÖTV dilim artışları, nakliye ve tarımsal ürünlerin hasat edilmesiyle ilgili maliyetleri artırıyor. Artan maliyetler nedeniyle temel ürünlerin büyük çoğunluğuna zam yapılması gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.
Editör: Ali ARASLI