Uşak'ta Baltalı tarafı iyi yağmur aldı! 5 gün boyunca yağış yok Uşak'ta Baltalı tarafı iyi yağmur aldı! 5 gün boyunca yağış yok

Türkiye genelinde soğuk hava etkili olacak. Uşak ve Kütahya'da haftasonu karla karışık yağmur var. İzmir, Aydın ve Muğla'da ise yağmur hakim olacak. Ege Bölgesi'ndeki beklenti, Uşak ve Gediz'in ortak değeri Murat Dağı'na kar yağıp yağmayacağı. Murat Dağı'na bu hafta kar yağacak mı? İşte haberimizdeki önemli detaylar:

murat dağı1

Türkiye genel anlamda soğuk havanın etkisine giriyor
Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, Pazar gününden itibaren kar yağışının görüldüğünü belirtti.
Sürmeli, 18 Kasım itibariyle Avrupa üzerinden bir alçak basınç oluşacağını kaydetti.
Ayın 18’nde kuvvetli bir sağanak yağışın Marmara ve Ege üzerinden geçeceğini dile getirdi.
Sürmeli’nin verdiği bilgilere göre soğuk hava, cumartesi ve pazar giriş yapacak ve hızla yayılacak.
Cumartesi gece de aşırı yağışın gerçekleşeceğini belirtti.
murat dağı2
TV programlarında kaynaklara dayanmadan yapılan programları eleştiren Sürmeli, şöyle konuştu:
“Meteoroloji Genel Müdürlüğü en güvenilir kurum seçilmişti. Fakat ortalığı manipüle eden arkadaşlar var. Ben şarlatan diyorum. Jenerasyonla alakası yok bunun. Ben hiç kimseye bir şey demiyorum.”
Sürmeli, Marmara’da kar yağışının Bursa Uludağ’da görüleceğini kaydetti. İstanbul’da kar görülmediğini aktardı. Buna göre Cumartesiden pazara geçişte kısa süreli Bursa’da kar olacağını, fakat bunun eriyeceğini de kaydetti.
Bursa şehir merkezine karın yağıp eriyeceğini dile getirdi. Uludağ’da ise kar yağının hissedileceğini belirtti.
Bola’da Cumartesi ve Pazar günü kar beklendiğini ve kar birikiminin 10 santimetreyi aşabileceğini vurguladı.
murat dağı-1
Uşak ve İzmir’de yağmur var!
İzmir’de yaklaşık 20 kilogram/metrekare yağış düşeceği öngörülüyor. Sürmeli’nin aktardığı verilerle Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verileri de uyuşuyor. MGM verilerine de göre İzmir, Aydın, Uşak, Manisa ve Kütahya gibi illerde Cumartesi ve Pazar günü yağış var. Yağışların Uşak ve Kütahya’da karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Uşak ve Kütahya Gediz’in ortak değeri olan Murat Dağı’nın zirvelerinde ise kar yağışı beklentisi de hakim. Fakat Murat Dağı'na da karla karışık yağmur bekleniyor.