Bu ilişkiler, insanın yaşam enerjisini bitiriyor Bu ilişkiler, insanın yaşam enerjisini bitiriyor
Uşak’ta özel hastanenin tek olması bazı vatandaşların akıllarında soru işareti bıraktı. Kentte sadece Özel Öztan Hastanesi hizmet veriyor.
Medical Park'ın işletmesini alan Özel Öztan Hastanesi, eski binasında tadilatı bitirmedi. Şubat’ta meydana gelen deprem sonrası deprem yönetmeliği nedeniyle binada işler uzadı.
Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ikinci bir özel hastane için bakanlıktan talepte bulunduklarını belirtti. Güneş, başka bir ilde kapanan bir hastane ruhsatının da taşınabileceğini belirtti.
Peki Uşak’a neden ikinci bir hastane gelmiyor?
Kafalardaki soruların başında bu geliyor. Konuyla ilgili özel hastane tarafıyla bir görüşme yaptık.
Özel hastanede işletmeciliğin kolay olmadığı ve kente doktorların zor geldiği belirtildi.
Zenginlerin İzmir ve Denizli’ye gittiği kaydedildi.
öztan (1)
Uşak 2 özel hastaneyi taşımıyor?
Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne son dönemlerde talep yoğunlaştı. Vatandaşın harcama gücü düştü ve bu nedenle özel hastanelerdeki eski karlılıklar kalmadı.
Buna ilaveten kentteki zenginler İzmir ve Denizli gibi illeri tercih ediyor. Banazlı vatandaşlar Afyon’a gidiyor. Eşmeli Aleşehir’e gidiyor. Gediz ve Simav yarısı Kütahya’yı yöneliyor.
Uşak’ta hastane beklenen karı elde edemediği için buraya hastane kurulmadığı öne sürülüyor.
Konuyla ilgili bilgi veren bir yetkili, şu ifadeyi kullandı:
“Deprem yönetmeliğine göre orası hastane de değil. Şubat ayından itibaren orada yaprak kımıldamıyor.
Özel hastanecilik bitti. Ankara, İzmir ve İstanbul’da var. İlçedekiler sattılar ve teke düştüler. Bunu kimse engelleyemez. Özel hastanecilik çok gelir getiren bir iş değil.”
öztan (2)
Kente süs havuzu olmadığı için gelmeyen doktor var!
300 sağlık çalışanın istihdam edildiği hastaneye bir doktor gelmesi için 1 yıl uğraş verildiği de kaydedildi. Doktorların Uşak’ı beğenmediği de belirtiliyor.
Hatta bir doktorun süs havuzu yok diye Uşak’a gelmediğinin de altı çiziliyor.
Bu konuda şu sitemde bulunuluyor:
“İyi doktor ve hemşire bulacaksın ve iyi cihaz getireceksin. Üstüne bir de bedava olacaksın. Aldığımız para o kadar maaşlar neyle çıkıyor. Buraya bu yüzden kimse açmaz. Herkes geliyor ve bakıyorlar ve ildeki tek hastane kar etmiyor. Bu adamlar 2 buçuk yıldır sallantıda kimse açmıyor.”
UŞAK’TA 2 OLAN ÖZEL HASTANE 3 YIL ÖNCE TEKE DÜŞTÜ
2010 ve 2020 arasında, faaliyet gösteren Medical Park Sağlık Grubu, Uşak’tan ani bir kararla çekildi. Büyük illerde sağlık yatırımlarını sürdüreceğini belirten grubun çekilmesiyle, binayı Özel Öztan Hastanesi kiraladı. Öztan Kemalöz olarak faaliyet gösteren hastanenin daha önceki binası da aynı dönemde tadilata girdi.
Uşak İl Sağlık Müdürlüğü kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, kentte şu an için yeni bir özel hastaneye izin verilmiyor. 2007’de kentte bulunan Ceylan Öztan Hastaneleriyle, 2 tıp merkezine ruhsat verildi. Hastanelere verilen ruhsatların dışında, yeni hastane kurulmasını olanak tanınmadı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde böyle bir uygulamaya gitti. Kentte bulunan Bilim Çocuk, Özel Lazer Göz ve Tıp Merkezi’ne de hastaneye dönüşüm izni tanındı. Fakat bu kliniklerin böyle bir talebi bulunmadı. Bunun dışında, Sağlık Bakanlığı, başka bir kentte zarar eden bir hastaneye veya tıp merkezinin de kente taşınmasına imkan tanıyor. ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI