Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Murat Dağı’na kurulmak istenen altın madeninin İzmir’den Uşak’a ve buradan da Ankara’ya kadar tüm illeri susuzluktan kavuracağını söyledi.

Murat Dağı’na altın madeninin bölge için oluşturacağı sakıncalara yer veren Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER), aynı şirketin tekrar ÇED süercini başlattığını bildirdi.

Uşak Deri Karma OSB Başkan Coşkun Güngör'ün acı günü Uşak Deri Karma OSB Başkan Coşkun Güngör'ün acı günü

ESÇEVDER, Murat Dağı’nın sadece Uşak’ın değil Türkiye’nin Batı ve İç Anadolu’nun bir bölümünün önemli bir kaynağı olduğunu bildirdi.

Bölgeye yapılacak altın madeninin; Eskişehir, Kütahya, Uşak, Bilecik, Adapazarı, Manisa, Denizli, Aydın, İzmir ve Ankara susuzluktan  kavrulacak ve yaşanmaz kentler haline getireceğini bildiren ESÇEVDER adına Dernek Başkanı Sadık Yurtman bir açıklama yaptı.

eskişehir çevre

MURAT DAĞI’NDAKİ 212 BİN AĞAÇ KESİLECEK!

Yurtman, “Cevheri çıkarmak için Gediz Nehrinin ve Porsuk Çayının  doğduğu sahada ikisi ana ocak olmak üzere 5 ayrı alanda patlatma yapılacağı,  ÇED raporunda ilk 5 yıl için bu ocakların derinliğinin 30 ile 98 metre arasında olacağı, 5 yılın ardından işletme sahasının genişletileceği ileri sürülmüştür. Bölgenin ormansızlaştırılması ve binlerce kilo dinamitin yaratacağı tozuma ile yağış yaratan Orman ve unsurların ortadan kalkması ile 10adet şehir  susuz kalacaktır. Toplamda 1300 hektar ruhsatlı sahası bulunan şirketin işletme ruhsatı almak istediği 415 hektar, ormanlık arazidir.  Şirket ilk etapta  212.000 ağacı keseceğini açıklamış ve bu sayının en az üç dört kat artacağı öngörülmektedir. AFAD’ın 2020 yılında yayımladığı İl Afet Planına göre Kütahya / Eskişehir’de her an 7,2 kuvvetinde bir deprem beklenmektedir. Bu da faleketlere davetiye çıkarmaktır” dedi.

gönül dağı kaymaz eskişehir1

TURİZMİ DARBELER

Yurtman, şöyle konuştu: “Murat Dağı  Gediz Belediyesi tarafından Kayak ve Termal Merkezi  oluşturulmuş olup, bir tarafında karların içinde Kayak yapılırken, diğer tarafta Termal suların içinde  sıcak hamam keyfi yapılmaktadır.Bu bölge  ayrıca Doğa yürüyüşleri, Yamaç Paraşütü, Bisiklet turları ve 5 adet yaylası ve endemik bitkileri ile cennetten bir köşeyi andırmaktadır . Böyle güzel bir yerin Altın uğruna yok edilmesi geleceğimizin yok edilmesi anlamı taşımaktadır. Yerin üstü Altından  değerlidir. Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak çevreye olan sevgi ,saygı ve hoşgörünün tüm bireylere yansımasını ve tüm halkımızın çevre duyarlığına kavuşmasını arzu ederken Porsuk Çayımızın elimizden kayıp gitmesine sessiz kalmayacağımızı kamu oyuna açıklamaktan gurur duyarız”.

Editör: Ali ARASLI