Uşak’ta 2 adet tarihi mezar çıkan geniş bölge, yapılaşmaya kapatıldığı için Sarayaltı Mahallesi’nin gelişimi olumsuz etkileniyor. Sarayaltı Mahallesi’nden geçen Nuri Şeker Caddesi ve Uşak Belediyesi İtfaiye binasının arkasındaki kalan geniş arazide arkeolojik kazı çalışması ve akabinde imar planı bekleniyor.

TOKİ'nin Uşak'ta yaptırdığı dev inşaat projesinde göçük meydana geldi TOKİ'nin Uşak'ta yaptırdığı dev inşaat projesinde göçük meydana geldi

Sarayalti Höyük3

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sarayaltı Mahallesi Muhtarı ve adayı Cemil Cevher, önemli noktalara değindi. Höyük mevkiinde kentin yöresel ürünleri satan bir açık AVM veya Atapark gibi bir yaşam alanının kazandırılabileceğini aktaran Cemil Cevher, şöyle konuştu:

“Bu alan Höyük mevki olarak biliniyor. Burada 2 lahit bulunmuş ve burası SİT alanı ilan edildi. Burada hiçbir işlem yapılamıyor ve arkelojik kazı da yok. Benim burasıyla ilgili hayalim, burada bir kazı çalışması yapılması ve burada her hangi bir eser yoksa, imar planı yapılmasıdır. Bu olursa, Ankara-İzmir karayoluna da bağlantılı bir merkez yapılabilir. Uşak’ın ürünlerinin satılacağı ve açık AVM tipi bir mekan buraya kazandırılabilir. Ya da buraya Atapark gibi bir yaşam alanı da kurulabilir ve mahallemiz bu olursa gelişir. Fakat kenarda bulunan ve sonradan yapı inşa etmek isteyenlere de izin verilmedi. Bu noktada bir mağduriyet var ve bunun giderilmesi elzemdir.”

Sarayalti Höyük1

Ankara-İzmir Karayolu ve Nuri Şeker Caddesi’nin tam ortasında

Cemil Cehver’in dikkat çektiği bölge, Uşak’ta sosyal ve ekonomik gelişimi az olan Sarayaltı ve diğer mahallerde de canlanmaya yol açabilir. Nuri Şeker Caddesi’ndeki fabrikaların tamamen gitmesiyle bölge kentin önemli bir cazibe alanı haline gelebilir. ALİ ARASLI

Sarayalti Höyük2

Editör: Ali ARASLI