Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Murat Dağı’nda altın madeni açmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı mahkemeye veren şirketi protesto etmek için basın toplantısı yaptı. Toplantıda Murat Dağı’na kurulması için özel bir şirketin girişimlerde bulunması üzerine atılması gereken adımlar konuşuldu.

Platform adına bir açıklama yapan Funda Özakcura, şu ifadeleri kullandı:

Uşak'ta silahla ağır yaralanan Mikail Eker, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Uşak'ta silahla ağır yaralanan Mikail Eker, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı

“Bu şirketler Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında herhangi bir faaliyet yapabilmek için dava açamamalı, bir daha buna cüret edememeli, o yüzden bu dava çok değerli ve önemli. Bu aslında çok çok ciddiye alınması gereken bir durum. Çünkü biz biliyoruz ki adı Anadolu olan bu şirket yarın öbür gün bunlar ruhsat alırsa, önlerinde engel kalmazsa bu şirket yabancı bir şirkete satılacak Murat Dağı’ndan istediğini alıp kendi ülkesine götürecek bize de pisliğini bırakacak.”  

Akcura, şöyle devam etti: “ Biz tamam bu iş deyip, buradaki ruhsatı iptal ettirelim bir daha geri gelmesinler derken şirket bu sefer Bakanlığa dava açmış. Biz bu davayı geçen Pazartesi günü köylülerin telefonlarıyla öğrendik, bilirkişi keşfi oldu. O keşifte 12-13 köy muhtarı Gediz Belediye Başkanını da yanlarına alarak keşfi resmen bastılar. Keşif alanına girdiler ve o madeni açtırmayacağız diyerek bu ifadelerini mahkeme tutanaklarına geçirdiler.”

Editör: Ali ARASLI