Eşme Belediye Başkanı'ndan Kaymakam'a sitem dolu sözler Eşme Belediye Başkanı'ndan Kaymakam'a sitem dolu sözler
Uşak’ta siyasetçilerin en çok konuştuğu konuların başında stadyum ve havalimanı geliyor. Türkiye’nin diğer illerinde de buna benzer suni gündemler sürekli yaratılmaya çalışılıyor. Kentteki vatandaşların bir bölümü, ilgi alanına girdiği için bu konuları alkışlarken, büyük bir bölümü ise bunlara her hangi bir reaksiyon göstermiyor. 14 Mayıs seçimlerinden sonra Uşak’ta ve ülke genelinde daha da yayılan düşünce, “İktidar kötü, muhalefet ondan da kötü” şeklinde. 
Peki Türkiye’nin veya Uşak’ın gerçek gündemi ne? Bizim gördüğümüz kadarıyla ülke genelinde ve yaşadığımız kent Uşak’taki en büyük sıkıntı, ucuz ve nitelikli gıdaya erişim… Dahası en susuzluk yani kuraklık da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. 

OKUL ÇOCUKLARININ BESLENMESİ GÜNLÜK 100 TL 
Uşak’ta neredeyse bütün okullarda artık öğlen yemeği yaygınlaştı. Okul kenarlarında veya okulların kendi bünyelerindeki işletmelerde öğlen yemekleri veriliyor. İkinci dönemde bir okul çocuğunun sadece yemek parasının 75 ila 80 TL aralığına çıkması bekleniyor. Artan gıda fiyatları nedeniyle çocuklar çok pahalı fiyatlara, yetersiz besleniyorlar. 
Hiçbiri anne ve babanın aklında stadyum ne oldu ya da havalimanı açık mıydı gibi bir soru yok. Ancak hafta sonları maça gidenlerin derdi bu. Muhalefet partileri bu konuda yeterli bir adım atmış değil. İYİ Parti’nin Genel Başkanı Akşener, bu konuda belediyeleri kazanmaları durumunda büyükşehirlerde çalışma yapacaklarını söyledi. Fakat bunun da içi yeterince doldurulamadı. 
En son dün sosyal medyada dolaşan bir görüntü yaşanan sorunu net bir şekilde ortaya koydu. 20 TL olan simit fiyatı nedeniyle aç kaldığı söyleyen bir öğrenci, aman dilercesine destek istedi. 
Gazeteci Fatih Altaylı da, bu durumun gerçek problem olduğunu ve suni gündemlerden artık çıkılması gerektiğini aktardı. 

EN BÜYÜK SIKINTI SUSUZLUK
Bir diğer sorun da susuzluk… Uşak’ın su kaynağı Murat Dağı’ndan beslenen Küçükler Barajı artık yetmeyecek seviyelerde. Hatta bu konuda Baltalı’nın suyunu DSİ aracılığıyla Küçükler’e vermek için çalışmalar da başladı. İhale sürecinde olan projenin hayata geçmesi Uşak için elzem. Fakat bir tane siyasi parti belediye başkan adayı bu konu da bir done ortaya koyamıyor. 
Muhalefetteki vekilleri veya her hangi birileri, havaalanı veya stadyum gibi konuları tribünlere oynamak için anlatıyor. Fakat gerçek sorun ve sıkıntılara değinmiyorlar. Bu yüzden de kendi seçmenlerine dahi samimi gelmiyorlar. 
YAZAN: ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI