Uşak'ta Türk filmlerinin etkisinde kalan kişi, genç bir kızı bayıltarak kaçırmak istedi Uşak'ta Türk filmlerinin etkisinde kalan kişi, genç bir kızı bayıltarak kaçırmak istedi

Uşaklı Büyükelçi Murat Mercan’ın İngilizcesi ve eşinin kıyafeti gereksiz yere tartışma konusu yapıldı. Gazeteci Altaylı, Amerikanlar’ın meseleyi bu kadar takıntı haline getirmediğini bildirdi. 

Uşak Karahallı olan ve geçtiğimiz gün ABD’deki Büyükelçilik görevini sona eren Murat Mercan’ın İngilizce tartışma konusu oldu. Sosyal medya kullanıcıları yaklaşık 3 gün boyunca Murat Mercan’ın İngilizce aksanını eleştirdi. 
Türkiye Washington Büyükelçiliği görevini yapan Murat Mercan’ın eşinin kıyafeti de sosyal medyada tartışıldı. 
Konuyla ilgili Murat Mercan bir açıklama da yaptı. Mercan, X hesabından şu ifadeleri paylaştı:
“Merhaba. Şu anda memur olduğum için İngilizcem çerçevesinde yürütülen tartışmalara katılmıyorum. Bu akşam görevim bitince yazabilirim. O zamana kadar hem bu resepsiyonda hem de başka vesilelerle yaptığım İngilizce konuşmalara belki bakmak istersiniz”. 

Büyükelçi


FATİH ALTAYLI: MURAT MERCAN NORMAL KONUŞMUŞ VE EŞİNİN KIYAFETİYLE İLGİLİ ELEŞTİRİLER YERSİZ


Bu tartışmaların yersiz olduğunu savunan Gazeteci Fatih Altaylı, toplumun gereksiz yere bir takıntı yaptığını söyledi. 
Gazeteci Fatih Altaylı, aslen Uşaklı olan Murat Mercan’ın konuşmasının gereksiz yere abartıldığını bildirdi.  Altaylı, bugün yaptığı youtube yayında bu konuya da geniş bir şekilde yer verdi. 
Murat Mercan’ın AK Parti’nin son yıllarda geliştirdiği bir geleneğe uygun olarak Washington Büyükelçiliğine atandığını dile getiren Altaylı, şöyle konuştu:
Büyükelçi1
“Eleştirileri görünce izledim ve doğrusu eleştirilecek fazlaca bir şey göremedim. Murat Mercan aksanlı bir İngilizce’yle konuşma yapıyor. Murat Mercan’ın Amerikan gibi konuşması beklenmez zaten. Herkes kendi ülkesinin kendi kültürünün etkisindeki bir aksana sahiptir. Teksas Valisi’nin de bir aksanı var. Kötü olan saçma sapan fiiller kullanmaktır. Dersin ki; böyle konuşacağına konuşma daha iyi. Ama Murat Mercan’ın böyle bir durumunu göremedim. Bir Türk nasıl konuşursa öyle konuşmuş. Ben de Amerikan aksanıyla konuşamam. Ben de Filistin aksanıyla konuşuyorum. Benim kızım zannedersin saraydan çıkmış gibi ama o başka bu başka. 
Bülent Ecevit şahane konuşurdu, Mesut Yılmaz 6 ayda öğrenmişti. Murat Mercan aksanlı konuşuyor ama kıra döke de konuşmuyor. Bu eleştirileri haksızlık olarak buldum. 
Eşinin kıyafetine gelince, bize garip geliyor olabilir. Ama Amerikalı için garip değil bu. Türkiye’de herkes vitrinden çıkmış gibi mi giyiniyor. 
Bu aksan konusunda bizim kadar takıntılı bir millet yok. İngiltere Başbakanı aksanlı konuşuyor.”
Editör: Ali ARASLI