Uşaklı ciritçiler, Ankara’da yapılan çalıştayda değiştirilmek istenen cirit talimatnamesine tepki gösterdiği için federasyon maçlarına çıkmama kararı alırken, söz konusu durum Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili birimlerine iletildi. Ankara kulislerinden edindiğimiz bilgilere göre Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu’nda önümüzdeki günlerde bir görev değişimi de olabilir.

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Kahraman'dan muhteşem gol Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Kahraman'dan muhteşem gol

UŞAKLI CİRİTÇİLERİN SORUNU BİLAL ERDOĞAN’A İLETİLDİ

Uşak’taki atlı cirit kulüpleri, Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu’nun yeni cirit talimatnamesine tepki gösterdi ve can güvenliğini riske attığı gerekçesiyle federasyonun yaptığı maçlara katılmama kararı aldılar. Uşak ve Erzurum arasındaki ezeli cirit rekabetine bambaşka bir boyut getiren söz konusu gelişme üzerine, Türkiye Cirit Ligi’ndeki maçların beklenen keyfi vermediği ifade edildi. Uşaklı cirit kulüplerinin federasyon yetkilileri tarafından maçlara katılmaları için ikna edilmeye çalışıldığı ve 50’nin üzerindeki takımın karardan dönmedikleri belirtiliyor. Uşaklı ciritçilerin yaşadığı bu büyük sorun, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili birimlerine iletildi. Talimatnamenin 2018’deki gibi olmasına dair bir beklenti olduğu ve Uşak’taki cirit kulüplerinin bu sorunun çözümünden yana bir tutum sergilediği de kaydedildi.

FEDERASYONDA GÖREV DEĞİŞİMİ OLABİLİR

Öte yandan Uşak’taki cirit kulüplerinin yöneticileri, federasyondaki bazı yöneticilere bu konuda tepkililer. Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu’ndaki bir yöneticinin söz konusu talimatnameyi gündeme aldığı ve tepkilere rağmen çalıştayda kararların verildiği ifade ediliyor. Ankara kulislerindeki bir iddiaya göre, talimatnameyi gündeme alan ve krizin oluşmasına sebep olan federasyon yöneticileri ve yetkilileri nezdinden bir görev değişimi de olabilir.

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI