HALİL ERDOĞMUŞ'UN BAŞARI SERÜVENİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN- 

Türkiye’de 62 ilde 208 mağazası ve dijital kanallarıyla hizmet veren ebebek, halka açılmaya hazırlanıyor. Anne-bebek ürünleri perakende sektöründe faaliyet gösteren ebebek, halka arz gelirleriyle yurt içi ve yurtdışında hem mağaza sayısını hem de online kanallarda satışlarını artırmayı hedefliyor.

Halka arz sürecini 9 Mayıs 2023 tarihinde SPK’ya başvurarak başlattıklarını belirten ebebek Grup CEO’su Halil Erdoğmuş, şirketin kuruluşundan bu yana olan yolculuğunu şöyle anlattı;

“2000 yılında öncelikli hedefi ailelere rehberlik etmek olan bebek.com bilgi sitesini, , 2001 yılının Eylül ayında da anne-babaların ve bebeklerin her türlü ihtiyacını bir arada bulabilecekleri ebebek.com e-ticaret sitesini kurduk. İnternet üzerinden alışveriş henüz gelişmemişken biz ebebek.com’u açtık. Anne bebek ürünleri gibi çok hassas ve bir o kadar da sınırlı bir alanda online satış yapmaya başladık. Daha sonra ebeveynlerimizin beklentileri doğrultusunda dünyada örneğine az rastlanan önce e-ticaret sonra fiziki mağazacılık (click-to-brick) iş modelini seçip hızla mağazalaşma sürecine girdik. Şu anda Türkiye genelinde 62 ilde 208 fiziki mağazası olan bir e-ticaret sitesi olarak büyümemize hızla devam ediyoruz.  Halka arzla birlikte ebebek’in hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki gücünü daha hızlı artıracağımıza inanıyoruz” dedi.

Başvurunun henüz Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde değerlendirme aşamasında olduğunu ve henüz izahnamenin onaylanma sürecinin tamamlanmadığını belirten Erdoğmuş, yatırımcıların yatırım kararlarını izahnamenin incelenmesi suretiyle vermeleri gerektiğini ve yatırımcıların taslak izahnameye Şirket internet sitesi kurumsal.ebebek.com ya da Ünlü Menkul internet sitesi www. unlumenkul.com.tr adresleri üzerinden ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

 

HEM YURTİÇİNDE HEM YURTDIŞINDA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ

Halka arz kapsamında şirketin 24 milyon TL’si sermaye artırımı, 16 milyon TL’si ortak satışı olmak üzere nominal değeri 40 milyon TL olan paylarının halka arz edilmesinin planlandığını ifade eden Halil Erdoğmuş, şunları söyledi:

“Ayrıca yurtdışında da büyüme hedefimiz doğrultusunda 2022 sonu itibarıyla İngiltere’de ebebek.co.uk sitesi üzerinden online satış operasyonlarına başladık. Önümüzdeki dönemde İngiltere’de mağazalaşmayı ve hem kıta Avrupası’nda hem de Ortadoğu’da yeni pazarlara girmeyi hedefliyoruz.”

İNGİLTERE’DEN SONRA SIRA ALMANYA’DA

İhtiyaçtan doğan, bebeklerin doğru bilgi ve doğru ürünlerle büyümesini hedefleyen ebebek, bebeği anlama ve anlatabilme bilimi olarak tanımladığı ‘Bebekoloji’ felsefesini şirket amacı olarak konumlandırıyor. Erdoğmuş, bebek sahibi olmayı düşünen, bebek bekleyen anne-baba adayları ve bebeğini büyüten anne ve babalar ile 0-4 yaş arası bebeklerin yakınlarından oluşan hedef kitlelerini ‘bebeveyn’ olarak tanımladıklarını hatırlatarak, “İngiltere’deki faaliyetlerimizi, ebebek.co.uk adlı web sitesi üzerinden yürütüyoruz. 2022 sonunda ilk siparişleri almaya başladık. Kendi depomuzdan ve kendi platformumuzdan e-ticaret faaliyetlerimiz sürüyor. İngiltere’den sonraki durağımızın ise Almanya olacağını öngörüyoruz. Burada da şirketimizi kurduk ve pazaryerleri üzerinden denemeler yapmaya başladık. Globalleşme stratejimiz doğrultusunda sonraki duraklar ve yapılacaklar anlamında yoğun mesaimiz devam ediyor. Körfez ülkelerine ilişkin değerlendirmelerimiz de mevcut” dedi.

 

Armani Saatlerinin Tasarımı Armani Saatlerinin Tasarımı

COVID-19’DAN GÜÇLENEREK ÇIKTIK

COVID-19 pandemisinin perakende mağazacılığı olumsuz etkilediğini, ancak online perakendeciliğin bu süreçten pozitif etkilendiğini ifade eden Erdoğmuş, ebebek’in online satışlarının 2020 ve 2021 yıllarında önceki senelere göre büyük oranda artış gösterdiğine dikkat çekti. Bununla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan ve 2022 yılında devam eden normalleşme sürecinde mağaza satışlarının da buna paralel bir gelişim gösterdiğine dikkat çeken Erdoğmuş, pandeminin en yoğun hissedildiği 2020 yılında bile ebebek’in mağazalaşmaya devam ettiğini, 2019 sonunda 153 olan mağaza sayısının 2023 başı itibariyle 200’e ulaştığını hatırlattı.

Yeni mağaza açılışlarının da etkisiyle şirketin satışlarının sürekli arttığını belirten Erdoğmuş, şunları söyledi: “2022 yılında ciromuz, bir önceki yıla göre yüzde 120'nin üzerinde bir artışla 4,6 milyar TL'ye yükselirken, net karımız da 202 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.”

Editör: Ali ARASLI