Neymiş efendim, Uşak'ta erkeğin saç uzatıp oynaması ayıpmış! Neymiş efendim, Uşak'ta erkeğin saç uzatıp oynaması ayıpmış!
Hz. Musa’nın Antik Mısır’da köle olan İsrailoğulları için verdiği mücadeleyi anlatan Ahit: Musa’nın Hikâyesi, Netflix’te önceki geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 3 bölümden oluşan ve belgesel şeklindeki dizi filmde, Hz. Musa’nın Mısır Sarayına girişi anlatılıyor. Hz. Musa’yı büyüten ve emziren annesi ile olan bağı 3 bölümlük dizide uzmanların da görüşleriyle işleniyor. Hz. Musa’nın Mısır’daki İsrailoğulları için yaptığı özgürlük mücadelesi ve bu süreçte Rab’la olan diyaloglar da dizide yansıtılmış.
Mehmet Kurtuluş1
Avi Azulay’ın canlandırdığı Hz. Musa’nın özgürlük mücadelesi verdiği Mısır Firavununu ise Uşaklı oyuncu Mehmet Kurtuluş canlandırdı. Mehmet Kurtuluş’un daha önceki dönem ve tarih dizilerinde olduğu gibi, bu sefer de rolünün hakkını verdiği görülüyor. Kurtuluş, bu rolle dünya genelinde tanınan bir karakter oyuncusu olduğunu ortaya koyuyor.
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan’da Derviş Paşa karakteriyle hafızalara kazınan ve sonrasında başarılı yapımlarda rol alan Mehmet Kurtuluş’un rol aldığı “Ahit: Musa’nın Hikâyesi”, Netflix’te zirveye ortak oldu.  Dizide Hz. Musa’yı Nil Nehrinde bir sepetin içinde bulan ve Firavunun sarayında büyüten annesini de yine Türk oyuncu Tülay Günal Canlandırdı.

“Ahit: Musa’nın Hikâyesi oyuncuları:

·         Charles Dance
·         Clarke Peters
·         Avi Azulay
·         Dominique Tipper
·         Mehmet Kurtuluş
·         Ishai Golan
·         Raymonde Amsellem
·         Tülay Günal
 Mehmet Kurtuluş3

MEHMET KURTULUŞ KİMDİR?

27 Nisan 1972’de Uşak’ta dünyaya geldi. 1 buçuk yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya gitti.
Almanya'ya çalışmak üzere giden bir ailenin çocuğudur. Yine kendisi gibi oyuncu olan ve Alman Sat.1 televizyonunda Lenßen & Partner isimli polisiye dizide oynayan kardeşi Tekin Kurtuluş ile birlikte Almanya'nın Salzgitter kentinde büyüdü. 1989 yılında ilk tiyatro çalışmalarını Fredenberg kasabasında bulunan okul tiyatrosunda yaptı. 1991 yılında mezun olduktan sonra amatör olarak tiyatro çalışmalarına devam etti. 1993 yılında profesyonelliğe geçerek Braunschweig Devlet Tiyatrosu'nda oynamaya başladı. 1995 yılında sinema kenti Hamburg'a giderek daha büyük bir tiyatroda Komödie am Winterhuder Fährhaus isimli komediyi oynadı. O dönemde ünlü Alman oyuncu Evelyn Hamann tarafından keşfedilerek Episode isimli televizyon dizisinde oynadı. 1998 yılında Hamburg'un özel tiyatrosu olan "Hamburger Kammerspiele"de otururken Türk kökenli Alman yönetmen Fatih Akın ile tanıştı. Fatih Akın ona, Kurz und schmerzlos (Kısa ve Acısız) filminde başrol verdi. Genç bir Türk'ü canlandırdığı bu filmden sonra yıldızı parladı. 2007 yılına kadar 20 kadar filmde oynadı. 2005 yılında Alman oyuncu Désirée Nosbusch ile tanışarak evlendi. 2013 yılında boşandı.
Editör: Ali ARASLI