Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, son dönemlerde gündemden düşmeye sokak hayvanları hakkında önemli bilgiler verdi. Sokak hayvanlarının ısırması veya saldırmasının dışında dikkat edilmesi gereken bir hastalığa vurgu yapan Ömer Karahan, “Kist Hidatik (Kistik Ekinokokkoz)” hakkında bilgi verdi.

Z kuşağının bitmek bilmeyen istekleri ekonomik zorluk yaşayan anne ve babalara ayrıca sıkıntı doğuruyor! Z kuşağının bitmek bilmeyen istekleri ekonomik zorluk yaşayan anne ve babalara ayrıca sıkıntı doğuruyor!

Köpeklerin bağırsağında yaşayan bir çeşit tenyanın bulunduğunu dile getiren Ömer Karahan, şu bilgileri paylaştı:
“Köpeklerin bağırsağında yaşayan tenyalar, bulundukları alanda yumurtluyorlar. Köpekler dışkılarını bıraktıkları otluk alanlarda, kist hidatik hastalığına yol açan organizmalar bulunuyor. Bu otları hayvanlar yiyor ve bu yolla bulaşabiliyor. Ayrıca köpek, başka bir köpeğin anüs bölgesini kokladığında ve insanlar da bunu sevdiğinde yine bulaşıyor. Daha çok koyun, keçi ve diğer büyükbaş hayvanlar otlamayla bu hastalığı alıyor. Kist hayvana bulaşıyor ve bu hayvanlar kesildiğinde de bağırsakları boşa gitmesin diye yine köpeklere veriliyor. Bu şekilde bir hastalığa dair döngü oluşturuluyor. Buna zoonoz deniyor. Türkiye’de sene de 3000 yeni hastaya teşhis konuyor. Böyle olunca ülkemizde 10 binin üzerinde kist hidatik hastası var.”

KÜLTÜR SIĞIRCILIĞINDA DA HASTALIK RİSKİ VAR
“Kültür sığırcığı yapılıyor ve bunlar kırlara çıkmıyor ve bunlar korunuyor diye düşünmek mümkün değil” diyen Prof. Dr. Ömer Karahan, şöyle konuştu:
“Benim komşularımın da tarlaları var ve yonca ekiyorlar. Burada başı boş köpekler cirit atıyor. Burada yoncaları kurutup ve balya yapıp ağırda beslenen sığırlara veriliyor. Kültür cinsi hayvanlara bile bu yonca yediriliyor. Bu balyadan yiyen hayvanlar karaciğer ve diğer iç organlarda taşıyor. Bu hastalığın yok etmenin yolu başı boş köpek meselesini çözmektir. Başıboş köpek meselesini kist hidatik hastalığından bağımsız konuşmak, büyük bir hatadır.”

Çözüm noktasında konuşan Karahan, şöyle söyledi:
“Başı boş köpek meselesi yine Türkiye’nin gündemine düştü. Birileri zarar görünce veya kuduz meselesi ortaya çıkınca, köpek meselesi ortaya çıkıyor. Başıboş köpek meselesi, Türkiye’nin sorunudur ve bu birkaç kişinin senede kuduz olmasından öte bir meseledir.  Kist Hidatik (Kistik Ekinokokkoz) diye bir hastalık var ve bu hastalık ABD’de bitmiş. Ortadan kalkmış ve yıllar önce ABD’deki bir dergide bu konuyla ilgili şu vardı; ABD’deki bir vatandaşta kist hidatik olmaz. ABD’de birinde kist hidatik varsa, bu vatandaş Ortadoğu veya diğer ülkelerden gelmiş denilmişti. Onlar bu işi bitirmiş ve dağlardaki yaban hayvanlarında dahi temizlemiş. Buraya atılan yem ve etlerde temizleyici ilaçlar verilmiş”. 

Editör: Ali ARASLI