Şimşek'e göre tersine enflasyon dönemine girdik Şimşek'e göre tersine enflasyon dönemine girdik

Son dönemlerde yükselen altın fiyatları, yatırımcıların yanı sıra normal vatandaşı da bu alana yöneltmeye başladı. Artan döviz kuruyla paralel olarak yükseliş trendine giren altın, Uşak’ta da yoğun olarak rağbet görüyor. Önceleri sayısı 70 olan ve günümüzde 60’a düşen sarraf ve kuyumculara elindeki birikimini kaybetmemek ve Türk Lirası cinsinden alım gücünü korumak isteyen vatandaşlar sık sık uğruyor.

altın5

Hediyelik olarak bilinen gram, çeyrek, yarım, tam ve Cumhuriyet altınlarının yanı sıra gram ve kilogram cinsinden külçe altın daha yoğun rağbet görüyor. Söz konusu durum hakkında bilgi veren kentteki bazı sarraf ve kuyumcular, küçük veya büyük tüm yatırımcıların kendilerini bu şekilde daha güvende ve kazançlı hissettiklerini söyledi.

altın3

KÜLÇE ALTINA TALEP DAHA FAZLA

Külçe altını daha kurumsal görüldüğünü belirten sarraf ve kuyumcular, “Aslında normal hediyelik altınla arasında hiçbir fark yok. Külçe altın ilimizde daha yoğun talep ediliyor, çünkü yatırımcılar külçe altını gerçekten bir yatırım aracı olarak görüyorlar. Hediyelik altın ise adında da olduğu gibi düğün ve nişan gibi törenler için alınıyor. Son dönemde altın alanların çoğu yatırım amaçlı alıyorlar. Tabi burada 2 farklı yatırımcı tipi var. Bazıları elindeki fazla olan birikimini altın yaparak katlamak istiyor. Bazıları da elinde olan parasının değerini korumak ve enflasyona karşı önlem amaçlı altın alıyor. Külçe altının bir tercih nedeni de istenilen gramlarda hazırlanmış olması. İsteyen 1, isteyen 10 veya isteyen 50 gram ve üzeri alabilir” dedi.

altın2

CUMHURİYET ALTINI ALIM VE SATIMDA DAHA KARLI

Gelen müşterilerini genellikle Cumhuriyet altınına yönlendirdiklerini belirten sarraf ve kuyumcular, şöyle konuştu: “Cumhuriyet altını almaları onlar için daha avantajlı olduğu için bu noktada yönlendiriyoruz. Alım ve satım arasındaki fark daha makul ve tüketici de burada kazançlı çıkıyor. Tüketici veya yatırımcı hangisi kendisine uygun geliyorsa onu alma eğilimi gösteriyor. Altın her zaman için yatırımcı ve tüketici için güvenli liman olarak görülüyor”.

altın1

Öte yandan altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde çıkış veya iniş eğiliminde olup olmayacağına dair sorulara yanıt veren ekonomi yazarı Çetin Ünsalan, “Her şey Eylül ayında açıklanacak programa bağlı ve eğer aklı başında ve ayağı yere basan bir program olmazsa, bulduğun 3-5 milyar dolarla bu işi döndüremezsin. O yüzden Eylül ayına kadar bunları konuşmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. ÇİĞDEM TURAN

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI;

Gram altın - ALIŞ:1.626,47 / SATIŞ: 1.626,75

Çeyrek Altın- ALIŞ 2.630,00 / SATIŞ: 2.682,00

Yarım Altın -ALIŞ: 5.245,00 / SATIŞ:5.364,00

Tam Altın- ALIŞ: 10.458,82 / SATIŞ: 10.667,58

Cumhuriyet altını – ALIŞ: 10.491,00 / SATIŞ: 10.680,00

1 KG KÜLÇE ALTIN: ALIŞ: 1.619.119,00  / SATIŞ: 1.619.432,00 (SAAT 12:00) 

Editör: Ali ARASLI