İbrahim Karadedeli ve ekibi Uşak Kent Konseyi yönetimi için aday oldu İbrahim Karadedeli ve ekibi Uşak Kent Konseyi yönetimi için aday oldu
ALİ ARASLI//
Uşak Milletvekili İsmail Güneş’in ortaya attığı 400 bin euro bağış, kentin gündemine oturdu. Açıklamalara bakıldığında, hem Uşak Belediyesi’nin önceki dönem yönetimi, hem de günümüzün Belediye Başkanı Özkan Yalım, ciddi iddialarla karşı karşıya.
Bir tarafta arazisinin değerinin kat be kat artması için bağış yaptığı öne sürülen Özkan Yalım ve diğer tarafta da bağış karşılığı kişiye özel iltimas yapan önceki dönemin Belediye Yönetimi bulunuyor. Yani İsmail Güneş, bu açıklamasıyla hem önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve ekibini, hem de Özkan Yalım’ı köşeye sıkıştırmış gibi duruyor.
Güneş, ama farkında olarak ama olmayarak; bir nevi ifşaatta bulundu. Peki nedir bu 400 bin euro hikayesinin perde arkası…
Konuyla ilgili ulaşabildiğim bazı kaynaklardan bilgi aldım. Daha önce belediyede yöneticilik yapan ve imarla ilgilenen bir kaynak, bu olayın doğru olduğunu ifade etti.
Gelin şimdi öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşalım;
Şu andaki Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın Festiva’nın karşısındaki Köfteci Yusuf ve Petrol Ofisi’nin bulunduğu bölgede 2 arsası var. Daha doğrusu bu 2 işletmenin yer aldığı arsa ve mülkler de kendisine ait. Allah daha da çok versin kesinlikle gözümüz yok.
Benzinliğin bulunduğu bölgenin yanında bir arsa daha bulunuyor ve burada bir emsal düzenlemesi yapılıyor. Kaynağımdan aldığım biliye göre hastaneye giden yan yolun kenarındaki arsalarda emsal 0,90’ken, Yalım’ın ticari alana dönüşen ve turizm alanı olması için işlem yapan arsasında 1,50’ye çıkıyor. Teknik terimden çok anlamam ve bu yüzden kısaca size özetleyelim; yan tarafta 1000 metrekareye 900 metrekare inşaat yapılabilirken, Yalım’ın 1000 metrekarelik arsasına 1500 metrekare inşaat yapılacak şeklinde düşünürseniz, konuyu çözersiniz. Anlayacağınız buradaki düzenlemeyle Yalım’a ciddi bir arsa rantı verilmesi söz konusu. Ve buna karşılık Özkan Yalım’ın 400 bin euroluk bir bağışı gündeme geliyor.
MAYIS 2022 MECLİSİNDE OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLİYOR
Yalım’ın şirketine ait olan arsa, Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki 237 ada 53 ve 54 paftada bulunuyor. 1 Kasım 2021 tarihinde 326 sayılı karar ile imar komisyonuna hava edilen arsalarla ilgili plan değişikliği konu, uzunca bir süre komisyonda bekliyor. Komisyonun aldığı karar Mayıs 2022 dönemindeki mecliste gündeme geliyor. 6 Mayıs 2022’de belediye meclisinde alınan oy çokluğu kararıyla plan değişikliği kabul ediliyor.  Karara dönemin İYİ Partili üyeleri çekimser ve ret oyu verirken 15 oyla konu meclisten geçiyor.
PARA VERMİYOR, ÇOCUK KENTE MALZEME ALIYOR
Özkan Yalım’ın şirketine ait olan arsanın imar konusunun çözümü için para ödenmiyor ve bunun yerine Kalfa Korusu’nun bulunduğu bölgeye inşa edilen Çocuk Kent’e malzeme alınıyor. Malzemeler o dönem için yaklaşık 12 milyon TL tutuyor ve bu alımın Antalya’daki bir firmadan yapıldığı kaynağımca belirtildi. Aynı bilgi farklı bir kaynak tarafından da doğrulandı. O dönemde 400 bin euro tutan oyuncakların piyasadaki değerinin bu kadar olup olmadığı da tam olarak bilinmiyor.
TKGM’DE PASİFE ALINDI ŞEKİLDE YER ALIYOR
Yalım’a ait olan arsalarla ilgili TKGM’deki verilere de baktık. Buradaki parsel sorguda, söz konusu alanın ‘pasife alındığına’ dair bir not düşülmüş durumda. Konuyla ilgili görüştüğümüz yetkililer, buradaki imar değişikliğinin sisteme yakın bir zamanda yansıyacağı için bu şekilde bir uyarının geldiğini ifade etti.
İMARDAN ANLAYAN HUKUKÇLAR: MAHKEMEYE GİDİLİRSE BU KONU İPTAL OLUR
400 bin euroluk arsa değerlemesiyle ilgili tartışmanın nerede biteceği ise şimdiden merak konusu oldu. Konuyla ilgili ayrıca imar hukukundan anlayan bir hukukçunun da görüşünü aldık. Söz konusu imar düzenlemesinin açılacak bir davayla iptal olabileceği de belirtildi. Burada henüz bir işlem yapılmamışken ve bunu yeni öğrenen her yurttaşın dava açma hakkı bulunuyor. Dava açılması için yaklaşık 15 bin TL gibi bir harç bedeli ve 35 TL gibi de bir avukatlık parası gerekiyor. 50 bin TL gibi bir parayı gözden çıkaran her yurttaşın dava açma hakkı bulunuyor.
Editör: Ali ARASLI