Uşak'ta beton dökümünde oluşan göçüğün altında kalan Cemal Bayram hayatını kaybetti Uşak'ta beton dökümünde oluşan göçüğün altında kalan Cemal Bayram hayatını kaybetti

Uşak Üniversitesi'nden bir Profesörün  bulunduğu bir ortamda "Uşaklılar bön" ifadesini kullandığı idida edildi. Şikayet konusu olan iddia üzerine, İlgili fakülte, kınama cezası dahi vermedi.  Konuyla ilgili haber EGE'DE YENİGÜN GAZETESİ'nden Bayram Ali Keleş imzasıyla yayınlandı. 

Habere göre, haziran ayında yapılan AYT sınavında Uşak Merkezde yer alan bir lisede bina sınav sorumlusu olarak görev yapan Prof. Dr. M.Ç.’nin durduk yere “Uşaklılar bön (saf-ahmak)” dediği öne sürüldü. Uşak Üniversitesine şikayet edilen Profesör için disiplin ve ceza soruşturması açılmasına gerek duyulmadı.

İddialara göre olay şu şekilde gerçekleşti; Prof. M.Ç. hiçbir  tartışma yokken sınav sorumlusu odasında, yardımcısı, bina sorumlusu, yedek gözetmenler odada iken ‘Uşaklılar bön’ dedi. Az daha durdu ve bir daha ‘Uşaklılar bön’ dedi.  M.Ç.  Afyonkarahisar ve  Kütahya'yı da işin içine katarak ‘Bu çevrenin insanı böyle’ dedi. Bunun üzerine  ‘Madem öyle, ne duruyorsunuz Uşak'ta? Size layık bir yere gidin’ denildiğinde ise ‘Uşaklıları adam edeyim ondan sonra gideceğim’ dedi. Cevap olarak kendisine  ‘Önce siz kendinizi adam edin’ denildi.

Okul Müdürü olayı aynı gün ÖSYM temsilcisine bildirdi. Bununla yetinmeyen Okul Müdürü Uşak Üniversitesine de şikayette bulundu.

Uşak Üniversitesi tarafından konuya ilişkin alınan 06.10.2023 tarih ve E-33424009-900-167433 sayılı kararda şu ifadelere yer verildi; “İlgili yazı gereğince Üniversitemiz……ve …..Fakültesi Dekanlığı tarafından inceleme başlatılmış olup, Prof. Dr. M.Ç. hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılmasına gerek görülmediği bildirilmiştir. İşbu kararın tarafınıza tebliğinden 60 gün içerisinde idari yargı yoluna başvurabileceğiniz hususunda; Bilgilerini rica ederim.”

Üniversite, kararın gerekçesi hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

Editör: Ali ARASLI